Trwa ładowanie...

Westerplatte. Wiceminister mówi o planach na 1 września

Westerplatte będzie punktem rozpoczęcia obchodów wybuchu II wojny światowej - potwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Zdradził także, że 1 września wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę nowego muzeum.

Share
Westerplatte. Wiceminister mówi o planach na 1 września
Źródło: Agencja Gazeta
dfsvbsq

Jarosław Sellin w Telewizji Republika podkreślił, że dzięki inicjatywie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wybudowaniu w stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego, Polacy uznają obecnie 1 sierpnia za drugie najważniejsze święto państwowe - zaraz po Dniu Niepodległości 11 listopada. Ubolewał, że "pamięć o II wojnie światowej nie była odpowiednio pielęgnowana". Właśnie dlatego ministerstwo kultury chce powstania w Gdańsku muzeum związanego z tymi wydarzeniami.

Polityk podkreślił, że 1 września w Gdańsku ministerstwo włączy się w organizację obchodów poprzez swojego pełnomocnika - dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. - Zaplanowaliśmy po pierwsze współudział w obchodach, które organizuje miasto Gdańsk o godz. 4.45 na Westerplatte, bo to jest dobra tradycja. Będzie istotna delegacja rządowa na tych uroczystościach - powiedział Sellin.

Westerplatte. Rusza budowa muzeum

- Potem zaraz zejdziemy w dół i tuż obok jest oryginalny budynek z 1939 r., który był częścią Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte - Elektrownia. Udało nam się ją przejąć na przyszłe Muzeum Westerplatte. I obok tej Elektrowni wmurujemy kamień węgielny pod budowę wreszcie tego muzeum - dodał polityk PiS.

Zobacz także: Posłowie PO nie oddali hołdu powstańcom? Stanowcza reakcja posłanki PO

Jarosław Sellin podkreślił także, iż odbędzie się konferencja w Muzeum II Wojny Światowej i koncert specjalnie dedykowany tej rocznicy. Wcześniej 23 sierpnia - jak mówił - zaplanowano wielkie widowisko przypominające 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. - Przyjadą także na specjalną konferencję międzynarodową naukowcy, eksperci z krajów, które zostały skrzywdzone przez ten pakt - powiedział.

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfsvbsq

Podziel się opinią

Share
dfsvbsq
dfsvbsq
Więcej tematów