Trwa ładowanie...
d2gj6dy

"Wesoła wdówka" w 100. rocznicę urodzin Kiepury

W dniu 100. rocznicy urodzin Jana Kiepury
odbędzie się w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej
premiera "Wesołej wdówki" Ferenca Lehara. Rolą Daniły w tej
operetce Jan Kiepura w latach 40. podbił Broadway.

Share
d2gj6dy

Warszawskie przedstawienie wyreżyserował Maciej Wojtyszko. Jego zdaniem, "Wesoła wdówka" jest utworem aktualnym i "odpowiada na zapotrzebowanie chwili bieżącej".

Libretto operetki napisali Victor Leon i Leo Stein. Premierę dzieła przewidziano na 30 grudnia 1905 roku w Theater an der Wien. Dyrekcja teatru nie spodziewała się sukcesu, postanowiono więc wystawić operetkę jak najtaniej, w przekonaniu, że wydatki i tak się nie zwrócą.

Pierwsze dni po premierze rzeczywiście nie wskazywały na sukces spektaklu. Stopniowo jednak zainteresowanie "Wesołą wdówką" rosło - w Theater an der Wien odbyło się ponad 400 przedstawień, po czym dzieło Lehara podbiło cały świat.

Dyrygentem spektaklu, którego premiera odbędzie się w czwartek w Warszawie, będzie Jacek Kaspszyk. W przedstawieniach wystąpią m.in.: Adam Kruszewski i Zbigniew Macias - jako Baron Mirko Zeta, Jeanette Bożałek i Natalia Puczniewska - jako Walentyna, Jacek Laszczkowski, Bogusław Morka i Leszek Świdziński - jako Hrabia Daniło Daniłowicz, oraz Iwona Hossa, Natalia Puczniewska i Dorota Radomska - jako Hanna Glawari. W rolę Camille''a de Rosillona wcielą się Jacek Laszczkowski i Adam Zdunikowski, w rolę wicehrabiego Cascady - Piotr Rafałko i Ryszard Wróblewski. (iza)

d2gj6dy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gj6dy
d2gj6dy
Więcej tematów