Trwa ładowanie...

Wesele dopięte na ostatni guzik. I nagle wiadomość: brakuje 9 tysięcy złotych

Para z Krakowa na kilka dni przed ślubem została wystawiona na poważną próbę. Grand Hotel, do którego zaproszeni byli weselni goście, zawiadomił o nagłym wzroście kosztów. Prawnik, który wystosował pismo z żądaniem dopłaty, wyjaśnił, że wszystkiemu winna jest inflacja. Jak skończyła się ta historia?

Ceny wesel szybują w górę. Przekonała się o tym boleśnie para z KrakowaCeny wesel szybują w górę. Przekonała się o tym boleśnie para z KrakowaŹródło: ph
d3h5kvq
d3h5kvq

Młoda para była zaskoczona i zrozpaczona wiadomością o podwyżce. Z jednak strony wiadomo, że wszystkie ceny idą szybko w górę, ale nagłe wysupłanie takiej kwoty było dla przyszłego małżeństwa dużym problemem.

O sprawie krakowskiego wesela donosi internetowa strona "Subiektywnie o finansach". Ekonomiczny serwis Macieja Samcika już wcześniej zamieszczał dane dotyczące realnego wzrostu cen organizacji wesela. "Wesele o identycznych 'parametrach' zdrożało o 29 proc. W 2021 r. impreza na 130 osób kosztowała blisko 85 000 zł, w tym roku już ponad 109 000 zł" - wyliczają eksperci.

Młode pary nie powinny więc dziwić się temu, że koszty ich uroczystości, planowanej na długo przed terminem, rosną z tygodnia na tydzień. Jednak opisujący sprawę finansowy portal zastanawia się, czy podwyżka może zostać wprowadzona w taki sposób, w jaki zrobił to krakowski Grand Hotel, który nową cenę usługi podał na 90 godzin przed weselem.

d3h5kvq

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drogo i ciasno, ale chętnych nie brakuje. Tak wygląda hotel kapsułowy na lotnisku w Warszawie

Impreza weselna zaplanowana była na drugą połowę lipca. Na cztery dni przed nią do rąk przyszłych nowożeńców trafiło pismo prawnika.

Wesele dopięte na ostatni guzik. I nagle druzgocąca wiadomość: brakuje 9 tysięcy złotych

Wyjaśniało ono, że wobec zmiany i znacznego wzrostu cen produktów i usług gastronomicznych, średnio ponad 120 proc., hotel jest zmuszony do podniesienia wartości zobowiązania o 24 proc. Prawnik powiadomił, że teraz koszt usługi to nie 36 720 złotych, a 45 532,80 zł, a więc usługobiorcy musieli do 21 lipca 2023 roku dopłacić do hotelowej kasy 8812,80 złotych.

d3h5kvq

Prawnik uznał, że nastąpiła "nadzwyczajna zmiana", która groziłaby jednej ze stron "rażącą stratą".

Młodzi ludzie i tak mieliby niewielkie szanse na zmianę miejsca wesela. Czy jednak mieli jakiekolwiek możliwości na uniknięcie tej ogromnej dopłaty?

"Subiektywnie o finansach" relacjonuje błyskawiczny bój o uratowanie uroczystości. Czasu było niewiele, a w grę wchodziło przyszłe szczęście młodej pary. Hotel zapowiedział, że bez dopłaty nie będzie wesela - drzwi będą zamknięte, a stoły puste.

d3h5kvq

"Dokonaliśmy przelewu, ale w tytule wpisaliśmy, że kwota została zapłacona pod przymusem i groźbą niezrealizowania usługi - wyznali rodzice. Hotel zwyciężył. Tymczasem. Nowożeńcy i ich rodzice chcą jednak walczyć z hotelem o odzyskanie pieniędzy, zapłaconych pod presją.

Martyna Karwowska-Zając, wedding planerka, czyli osoba zawodowo przeprowadzająca młode pary przez przygotowania do tego ważnego dnia, nigdy nie spotkała się z podobną sytuacją. Radzi, by zabezpieczyć się przed takimi przypadkami - przy zawieraniu umowy określić, w jakich okolicznościach cena może ulec zmianie i domagać się deklaracji, do jakiego pułapu, a także ustalenia, z jakim wyprzedzeniem takie decyzje mogą zapaść.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3h5kvq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h5kvq
Więcej tematów