Trwa ładowanie...

Wenezuela: inflacja rośnie. Do końca roku może wynieść ponad milion procent

Sytuacja w Wenezueli jest coraz bardziej dramatyczna. Jeszcze niedawno Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał, że do końca roku inflacja może wynieść milion procent. Już dziś wiadomo, że jeśli dynamika wzrostu cen utrzyma się, na koniec roku Wenezuela odnotuje jeszcze większą inflację.

Share
Wenezuela: inflacja rośnie. Do końca roku może wynieść ponad milion procent
Źródło: iStock.com
d1fovf0

Wenezuelski deputowany Alvar Alvardo poinformował, że według jego szacunków inflacja w Wenezueli wynosi już 4 procent dziennie, a od września zeszłego roku wynosiła 488 865 procent. Szacuje się, że na koniec roku inflacja w Wenezueli sięgnie 1 030 281 procent.

Wenezuela nie podaje oficjalnych danych dotyczących inflacji od prawie trzech lat, gdy rozpoczęły się problemy gospodarcze kraju.

d1fovf0

Inflacja w Wenezueli – do końca roku może wynosić ponad milion procent

Walutą w Wenezueli jest boliwar. Jego spadek wartości spowodowany jest efektem dodruku pieniądza na pokrycie coraz większej dziury w budżecie i spadku zaufania do samej waluty. Niedawno w Wenezueli została przeprowadzona denominacja i wprowadzono nową walutę – suwerennego boliwara, mimo tego inflacja wciąż rośnie. W wyniku spadającej produkcji ropy i destabilizacji społecznej cierpi również wenezuelska gospodarka. W latach 2013 – 17 PKB na osobę zmalało o ponad 35 procent. Szacuje się, że do 2023 roku spadek ten pogłębi się do 60 procent.

d1fovf0

Podziel się opinią

Share
d1fovf0
d1fovf0
Więcej tematów