"Wejście w życie ustaw zdrowotnych doprowadzi do chaosu"
Ewentualne wejście w życie pakietu ustaw
zdrowotnych autorstwa PO doprowadzi do chaosu, bałaganu i
niepokojów w służbie zdrowia - powiedział po głosowaniach
przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha.
22.10.2008 | aktual.: 22.10.2008 00:48
Sejm uchwalił we wtorek sześć ustaw zdrowotnych. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.
Zgodnie z ustawą, będzie musiało się przekształcić około 1600 zoz-ów, począwszy od dwu, trzyosobowych przychodni, skończywszy na wielkich szpitalach. Będzie bałagan, bo ustawy są niespójne w wielu kwestiach- podkreślił Piecha.
Dodał, że przekazanie spółkom nieruchomości zoz-ów w dzierżawę, obniży ich wartość, a przez to ułatwi prywatyzację. Nie spodziewam się w najbliższych latach wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Będzie fala ruchów prywatyzacyjnych, a w konsekwencji bankructwo wielu zoz-ów - powiedział przewodniczący komisji zdrowia.
Posłowie SLD głosowali przeciwko ustawom o zoz-ach, o pracownikach medycznych i przeciwko ustawie wprowadzającej, prawdopodobnie zagłosują także za podtrzymaniem ewentualnego weta prezydenta do ustaw zdrowotnych - ocenił Piecha.
Również szef klubu PiS Przemysław Gosiewski ma nadzieję, że uchwalone ustawy nie wejdą w życie.
Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że będzie liczył się zysk, a nie interesy pacjenta, dlatego uważamy, że te ustawy są niebezpieczne dzisiaj dla trzydziestu paru milionów ludzi, bo tylu jest potencjalnych pacjentów - powiedział Gosiewski dziennikarzom w Sejmie tuż po głosowaniach.
Według niego, w sprawie reformy zdrowia powinno odbyć się referendum ogólnopolskie, co zaproponował prezydent Lech Kaczyński.