Węgry zmieniły prawo. Adopcja nie dla par LGBT
Węgry zmieniają prawo dotyczące adopcji dzieci. Wcześniej pary LGBT mogły brać udział w procesie adopcyjnym, lecz nowe prawo im tego zakazuje. Głos krytyki popłynął już m.in. ze strony Amnesty International.
Węgry wprowadziły zmiany w prawie adopcyjnym oraz węgierskiej konstytucji. Tym samym potwierdziły się informacje z listopada, które zapowiadały wprowadzenie poprawek do ustawy zasadniczej i miały objąć społeczność LGBT.
Węgry zmieniają prawo. LGBT bez adopcji, nowa definicja "małżeństwa"
Jak informuje Gazeta.pl, Węgry zmieniły definicję małżeństwa, która od teraz jest taka jak w Polsce, na związek kobiety i mężczyzny.
"Podstawą rodziny jest małżeństwo oraz relacja rodzic-dziecko, w której matką jest kobieta, a ojcem - mężczyzna" - czytamy w nowym zapisie węgierskiej konstytucji, na który powołuje się stacja CNN. Na tym wszystkim tracą właśnie osoby ze społeczności LGBT.
Zgrzyt w Zjednoczonej Prawicy. Andrzej Zybertowicz: prezydent jest zaniepokojonyw
Restrykcje objęły także prawo adopcyjne. Węgry pozwalały wcześniej na adopcję dzieci przez pary LGBT - było to możliwe dzięki przepisom, które zezwalały na adopcję przez małżeństwa i osoby samotne.
Nowe prawo, które w życie weszło 15 grudnia 2020 roku, stanowi o tym, że osoby samotne będą mogły adoptować dzieci, jednak od teraz będą musiały uzyskać na to zezwolenie od Ministerstwa Rodziny.
Węgry zmieniają prawo. Pary LGBT bez prawa do adopcji. "Czarny dzień"
Głos w sprawie zmiany prawa, która wprost uderza w pary LGBT, zabrały organizacje walczące o prawa dla społeczności LGBT.
- To czarny dzień dla węgierskiej społeczności LGBTQ i czarny dzień dla praw człowieka. Te dyskryminujące, homofobiczne i transfobiczne nowe przepisy - pospiesznie wprowadzone pod przykrywką pandemii koronawirusa - to tylko najnowszy atak władz węgierskich na osoby LGBTQ - mówił w rozmowie z CNN David Vig, dyrektor Amnesty Hungary.
Stanowisko na Twitterze zabrała także organizacja Amnesty International. "Jesteśmy głęboko zasmuceni decyzją węgierskiego parlamentu o przyjęciu ustawy ograniczającej prawa osób LGBT. Stajemy po stronie Węgrów, którzy opowiadają się za swoim prawem do życia w wolności, godności i równości" - czytamy w mediach społecznościowych.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: Gazeta.pl