Trwa ładowanie...

Węgry zmieniły prawo. Adopcja nie dla par LGBT

Węgry zmieniają prawo dotyczące adopcji dzieci. Wcześniej pary LGBT mogły brać udział w procesie adopcyjnym, lecz nowe prawo im tego zakazuje. Głos krytyki popłynął już m.in. ze strony Amnesty International.

Share
Węgry zmieniły prawo. Adopcja nie dla par LGBT
Węgry zmieniły prawo. Adopcja nie dla par LGBTŹródło: Pixabay
d2pmga8

Węgry wprowadziły zmiany w prawie adopcyjnym oraz węgierskiej konstytucji. Tym samym potwierdziły się informacje z listopada, które zapowiadały wprowadzenie poprawek do ustawy zasadniczej i miały objąć społeczność LGBT.

Węgry zmieniają prawo. LGBT bez adopcji, nowa definicja "małżeństwa"

Jak informuje Gazeta.pl, Węgry zmieniły definicję małżeństwa, która od teraz jest taka jak w Polsce, na związek kobiety i mężczyzny.

d2pmga8

"Podstawą rodziny jest małżeństwo oraz relacja rodzic-dziecko, w której matką jest kobieta, a ojcem - mężczyzna" - czytamy w nowym zapisie węgierskiej konstytucji, na który powołuje się stacja CNN. Na tym wszystkim tracą właśnie osoby ze społeczności LGBT.

Zgrzyt w Zjednoczonej Prawicy. Andrzej Zybertowicz: prezydent jest zaniepokojonyw

Restrykcje objęły także prawo adopcyjne. Węgry pozwalały wcześniej na adopcję dzieci przez pary LGBT - było to możliwe dzięki przepisom, które zezwalały na adopcję przez małżeństwa i osoby samotne.

Nowe prawo, które w życie weszło 15 grudnia 2020 roku, stanowi o tym, że osoby samotne będą mogły adoptować dzieci, jednak od teraz będą musiały uzyskać na to zezwolenie od Ministerstwa Rodziny.

d2pmga8

Węgry zmieniają prawo. Pary LGBT bez prawa do adopcji. "Czarny dzień"

Głos w sprawie zmiany prawa, która wprost uderza w pary LGBT, zabrały organizacje walczące o prawa dla społeczności LGBT.

- To czarny dzień dla węgierskiej społeczności LGBTQ i czarny dzień dla praw człowieka. Te dyskryminujące, homofobiczne i transfobiczne nowe przepisy - pospiesznie wprowadzone pod przykrywką pandemii koronawirusa - to tylko najnowszy atak władz węgierskich na osoby LGBTQ - mówił w rozmowie z CNN David Vig, dyrektor Amnesty Hungary.

Stanowisko na Twitterze zabrała także organizacja Amnesty International. "Jesteśmy głęboko zasmuceni decyzją węgierskiego parlamentu o przyjęciu ustawy ograniczającej prawa osób LGBT. Stajemy po stronie Węgrów, którzy opowiadają się za swoim prawem do życia w wolności, godności i równości" - czytamy w mediach społecznościowych.

Źródło: Gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pmga8

Podziel się opinią

Share
d2pmga8
d2pmga8
Więcej tematów