Trwa ładowanie...
d36oahx

Węgry zamknęły przestrzeń powietrzną przy granicy z Serbią. We wtorek ogłoszenie stanu kryzysowego?

W związku z kryzysem migracyjnym Węgry zamknęły swą przestrzeń powietrzną do wysokości 1350 metrów w 20-kilometrowym pasie wzdłuż granicy z Serbią - poinformował węgierski Państwowy Zarząd Transportu (NKH). Tymczasem premier Viktor Orban zapowiedział, że we wtorek rząd jego kraju podejmie prawdopodobnie decyzję o wprowadzeniu stanu kryzysowego w związku z napływem migrantów.
Share
Węgry zamknęły przestrzeń powietrzną przy granicy z Serbią. We wtorek ogłoszenie stanu kryzysowego?
Źródło: PAP/EPA, Fot: Balazs Mohai
d36oahx

Zamknięcie obowiązuje od północy 10 września i ma na celu umożliwienie wojsku, policji i służbom ratowniczym bezpiecznego korzystania z przestrzeni powietrznej przy wykonywaniu ich zadań związanych z kryzysem migracyjnym - głosi komunikat NKH.

Państwowy Zarząd Transportu zaznaczył jednocześnie, że nie wywrze to wpływu na międzynarodowy lotniczy ruch pasażerski.

We wtorek ogłoszenie stanu kryzysowego?

d36oahx

Z kolei premier Viktor Orban zapowiedział, że we wtorek rząd jego kraju podejmie prawdopodobnie decyzję o wprowadzeniu stanu kryzysowego w związku z napływem migrantów. - Jest to bardziej prawdopodobne niż nie(prawdopodobne) - ocenił Orban w wywiadzie opublikowanym na stronie origo.hu.

Premier powiedział też, że po wejściu w życie we wtorek na Węgrzech nowych przepisów o nielegalnej imigracji spodziewa się odsyłania znacznej liczby migrantów do Serbii, skąd napływają na Węgry. Tłumaczył to tym, że Węgry uważają Serbię za tzw. kraj bezpieczny.

- Jeśli ktoś jest uchodźcą, to zapytamy, czy złożył wniosek (o udzielenie azylu) w Serbii. Jeśli nie, to - zważywszy, że Serbia jest krajem bezpiecznym - zostanie wydalony - powiedział Orban.

Zapytany, czy spodziewa się gwałtownych zajść w związku z wejściem w życie nowych przepisów, Orban odparł, że władze przygotowane są na każdego rodzaju sytuację.

d36oahx

Nowe przepisy m.in. przewidują do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba ta jest uzbrojona lub niszczy ogrodzenie.

Austriacka policja przewiduje, że po wejściu w życie tych przepisów migranci zaczną korzystać z nowej trasy, by ominąć ten kraj - z Serbii przez Chorwację i Słowenię, skąd będą od południa przedostawać się do Austrii.

W obliczu masowego napływu migrantów Węgry przyspieszyły budowę 175-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Serbią. Prace mają zakończyć się w połowie października.

Węgierskie media podają, że na granicy z Serbią w okolicy miejscowości Roeszke w poniedziałek przebywało już 4,3 tys. uzbrojonych węgierskich żołnierzy wraz z pojazdami wojskowymi, choć parlament w Budapeszcie dopiero za tydzień ma zdecydować, czy armia może w kryzysowej sytuacji wspomóc straż graniczną. Według mediów żołnierze pomagają w budowie ogrodzenia.

d36oahx

Podziel się opinią

Share
d36oahx
d36oahx
Więcej tematów