Węgry wydadzą Romanowskiego Polsce? "Udzielenie azylu zmienia sytuację"
- Udzielenie Marcinowi Romanowskiemu azylu politycznego przez rząd Węgier, zmienia diametralnie sytuację prawną ściganego polityka - uważa dr hab. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Jego zdaniem, to wiążąca dla sądu decyzja władz publicznych.
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał ENA dla Romanowskiego, jednak węgierski rząd przyznał mu azyl, co potwierdził jego obrońca, mecenas Bartosz Lewandowski. Romanowski argumentował, że jego wniosek o azyl wynika z "politycznie motywowanych działań" polskich służb i prokuratury.
- W trakcie prac nad regulacjami prawnymi związanymi z ENA ustalono, że państwo, wobec którego wystąpiono o przekazanie poszukiwanego, powinno mieć jednak możliwość dokonania oceny w sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości. Wspólnota wspólnotą i zaufanie zaufaniem, ale nie bezgraniczne - przypomniał dr hab. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Romanowski ma trafić do aresztu. "W tej chwili próbuje uniknąć kary"
- Motyw polityczny może być przesłanką do niewydania poszukiwanego ENA do kraju wnioskującego - podkreślił ekspert.
Oznacza to, że państwo, które dopatrzy się politycznych motywów, może odmówić wykonania ENA. Jako przykład profesor podał ściganych przez hiszpańskie władze w związku z referendum w sprawie niepodległości Katalonii. - Osoby te były ścigane ENA i władze belgijskie (sądy) miały wątpliwości właśnie ze względu na polityczną motywację. Zatem zdarzają się takie precedensowe przypadki - opisał ekspert.
Decyzja o azylu zmienia sytuację prawną
Zaznaczył, że ostateczną decyzję o przekazaniu np. Polsce osoby poszukiwanej ENA podejmują władze kraju (sądy), do którego skierowany jest wniosek. Kolejną przesłanką, którą może sugerować się w danym kraju wymiar sprawiedliwości, są - jak podał ekspert - różnego rodzaju zastrzeżenia dotyczące np. niezależności organu, który wystąpił z ENA.
Profesor zapytany, czy istnieje możliwość odwołania się od takiej odmowy kraju, w którym przebywa poszukiwany ENA wyjaśnił, że "decyzję w sprawie wykonania ENA wydaje sąd i możliwe jest - zgodnie z danym prawem krajowym - zażalenie". Tak jest m.in. w Polsce.
- Udzielenie Marcinowi Romanowskiemu azylu politycznego przez rząd Węgier zmienia jednak diametralnie sytuację prawną ściganego polityka. Węgierska decyzja staje się przeszkodą dla wykonania europejskiego nakazu aresztowania przez Węgry. Nie mamy już do czynienia z wątpliwościami, jakie zauważa sąd, lecz z decyzją władz publicznych wiążącą dla sądu - zaznaczył prof. Kamiński.
Romanowski, związany z Solidarną Polską, a później Suwerenną Polską, jest oskarżony o 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i manipulacje przy konkursach na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Zarzuty obejmują także przywłaszczenie mienia o wartości ponad 107 mln zł oraz próbę przywłaszczenia kolejnych 58 mln zł.