Węgry wprowadzą stan wyjątkowy?
Węgierskie MSW zaproponowało wprowadzenie w kraju stanu kryzysowego w związku z masowym napływem migrantów - powiedział szef kancelarii premiera Viktora Orbana. Decyzja ma zapaść w najbliższy wtorek.
Propozycja będzie pierwszym punktem obrad najbliższej Rady Ministrów 15 września - sprecyzował szef kancelarii Janosz Lazar na cotygodniowej konferencji prasowej.
Najnowsze węgierskie przepisy penalizują naruszenie węgierskiej granicy z Serbią, długości 175 km, gdzie budowane jest ogrodzenie z siatki i drutu żyletkowego. Wprowadzają także urzędniczą szybką ścieżkę załatwiania wniosków osób ubiegających się o azyl (12 dni).
Lazar powiedział, że ogrodzenie, wysokości 3,5-4 metrów, ma być gotowe na początku października, a nie na koniec października, jak planowano wcześniej. Uznał, że ogrodzenie będzie stanowiło "adekwatny sposób ochrony kraju, zwłaszcza że z jednej strony będzie patrolowane przez policję".
W ciągu ostatniej doby na granicę serbsko-węgierską dotarło ok. 5 tys. migrantów, w tym uchodźcy z Bliskiego Wschodu uciekający przed konfliktami. To rekord - podała w czwartek państwowa serbska telewizja RTS.
Na granicy padł rekord
W ciągu ostatniej doby na granicę serbsko-węgierską dotarło ok. 5 tys. migrantów, w tym uchodźcy z Bliskiego Wschodu uciekający przed konfliktami. To rekord - podała państwowa serbska telewizja RTS.
Reporterzy AFP informują, że ok. 50 autobusów z 2,5 tys. migrantów, a także trzy pociągi transportujące ok. 3 tys. ludzi wyjechały w kierunku Serbii w nocy ze środy na czwartek z miasta Gevgelija, na południu Macedonii, tuż przy granicy z Grecją.
Ok. 3,3 tys. migrantów, którzy po drodze zatrzymują się na chwilę w serbskim mieście Kanjiża, już przekroczyło granicę z Węgrami - precyzuje RTS.
Migrantom, którym doskwiera zimno i deszcz, zależy, by dotrzeć na Węgry przed wejściem w życie w przyszłym tygodniu nowych przepisów antyimigracyjnych, które przewidują m.in. do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę. We wtorek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) skrytykował je, ostrzegając, że mogą "doprowadzić do chaosu".
Od początku roku granicę węgiersko-serbską przekroczyło nielegalnie ponad 170 tys. osób. Według UNHCR w ciągi kolejnych 10 dni 42 tys. osób dotrze na Węgry z Grecji, Macedonii i Serbii. Aby ograniczyć falę imigracji węgierskie władze zbudowały wzdłuż 175-kilometrowej granicy z Serbią ogrodzenie z zasieków z drutu kolczastego. Obecnie budowany jest też wysoki na cztery metry mur.
Austria zawiesza pociągi na Węgry
Tymczasem koleje austriackie zawieszają połączenia z Węgrami z powodu przepełnienia pociągów.
Do Austrii przybyło rano 3700 imigrantów - więcej niż w ostatnich dniach. Władze, które oczekują przybycia kolejnych setek ludzi, starają się zorganizować ich transport do Niemiec.
W rejonie miasta Nickelsdorf, gdzie znajduje się centrum rejestracji imigrantów, zajęte są wszystkie miejsca noclegowe.