Trwa ładowanie...

Węgierski parlament zdecydował. Przyjął rezolucję w sprawie Polski

Parlamentarzyści w rezolucji "o poparciu Polski wobec presji Brukseli" wezwali rząd Viktora Orbana, żeby nie popierał propozycji ograniczenia zagwarantowanych w traktach podstawowych praw Polski w UE.

Węgierski parlament zdecydował. Przyjął rezolucję w sprawie PolskiŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d47fj7x
d47fj7x

W rezolucji zapisano, że węgierski parlament uznaje za nieuzasadnione, zainicjowane przez Parlament Europejski i Komisję Europejską, wszczęcie postępowania wobec Polski na podstawie art. 7 Traktatu o UE.

Węgierscy posłowie wezwali rząd Viktora Orbana, aby nie popierał propozycji KE wobec Polski, która ograniczałaby podstawowe prawa wynikające z członkostwa Polski w UE. Projekt dokumentu przygotował szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Zsolt Nemeth.

Pod koniec 2017 r. Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1 traktatu UE. Wiceszef KE Frans Timmermans po ogłoszeniu decyzji stwierdził, że Polska nie zostawiła Komisji wyboru. Stwierdził, że w ciągu ostatnich dwóch latach cała struktura sądownictwa została naruszona.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

"W wyniku reformy sądownictwa w Polsce sądy zostają podporządkowane kontroli politycznej rządzącej większości. Brak niezależności sądów rodzi poważne wątpliwości, czy prawo UE jest skutecznie stosowane – począwszy od ochrony inwestycji po wzajemne uznawanie decyzji w tak różnych dziedzinach, jak spory o przyznanie opieki nad dzieckiem czy wykonywanie europejskiego nakazu aresztowania" - brzmi komunikat Komisji Europejskiej.

d47fj7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47fj7x
Więcej tematów