WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Węgier z Komisji Weneckiej był przeciwko opinii w sprawie polskiego TK

• Tylko przedstawiciel Węgier Andras Zs. Varga głosował przeciwko opinii Komisji Weneckiej - podała w sobotę agencja prasowa MTI
• Varga uważa, że opinia Komisji jest jednostronna
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący komisji Gianni Buquicchio, sekretarz Thomas Market i pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji Hanna Suchocka
Przewodniczący komisji Gianni Buquicchio, sekretarz Thomas Market i pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji Hanna Suchocka (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
WP

Przedstawiciel Węgier w Komisji Weneckiej Andras Zs. Varga był jedynym członkiem tego gremium, który głosował przeciwko opinii, jaką w piątek przyjęto w sprawie nowelizacji ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - podała w sobotę agencja prasowa MTI.

Varga, który jest członkiem węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego, powiedział MTI, że był przeciwny tej opinii z powodu jej "jednostronności" i niewzięcia pod uwagę działań polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w związku ze zmianami w TK.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

WP

Przedstawiciele Komisji Weneckiej oświadczyli na konferencji prasowej, że najważniejszą rekomendacją jest opublikowanie wyroku TK z 9 marca.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w sobotę, że premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, by to parlamentarzyści wszystkich klubów "podjęli wspólną pracę nad rozwiązaniem politycznego sporu". Podtrzymał stanowisko w sprawie publikacji orzeczenia TK z 9 marca; jak mówił, "rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa".

PiS odrzuca warunki PO ws. rozmów o Trybunale

Prawo i Sprawiedliwość odrzuca warunki Platformy Obywatelskiej, dotyczące rozpoczęcia rozmów w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Warunki te to opublikowanie orzeczenia Trybunału z 9 marca, zaprzysiężenie trzech jego sędziów wybranych przez poprzedni Sejm i respektowanie wszystkich orzeczeń wydanych przez Trybunał.

WP

Jacek Sasin powiedział w radiowej Jedynce, że prezydent Andrzej Duda nie może zaprzysiąc trzech sędziów, którzy zostali wybrani w niewłaściwy sposób. Wyjaśnił, że Sejm unieważnił wybór sędziów, dokonany przez poprzedni parlament, i wybrał pięciu nowych, a przewodniczący Trybunału Andrzej Rzepliński nie chce dopuścić trzech z nich do orzekania. Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, że rząd nie może opublikować orzeczenia Trybunału z 9 marca., bowiem ne było ono wyrokiem, gdyż Trybunał obradował niezgodnie z przepisami. Sasin wyraził zdziwienie faktem, że Komisja Wenecka zajęła się posiedzeniem Trybunału z 8 i 9 marca.

Poseł dodał także, PiS próbowało osiągnąć kompromis, proponując zmiany w konstytucji, dotyczące nowego sposobu wyboru sędziów Trybunału. Zaznaczył, że obecne zasady umożliwiają zawłaszczenie tego gremium przez jedną partię.

Polub WP Wiadomości
WP
WP