PolskaWe wtorek początek lata

We wtorek początek lata

We wtorek Słońce wstąpi w znak Raka,
rozpoczynając tym samym okres astronomicznego lata. Według
meteorologów, może być ono w tym roku pełne gwałtownych zmian
pogody i takich zjawisk jak burze, ulewy i gradobicia.

20.06.2005 | aktual.: 20.06.2005 11:30

Astronomiczne lato w Polsce rozpocznie się w tym roku 21 czerwca o godz. 8.46. Jednak początek tzw. lata klimatycznego jest wyznaczany przez pomiary temperatury - gdy przez 3-5 kolejnych dni średnia dobowa temperatura przekracza 15 stop. Celsjusza.

Tegoroczne lato może być bardzo zmienne pogodowo. Powinniśmy być przygotowani na gwałtownie przebiegające zjawiska pogodowe, jak burze czy gradobicia - uważa klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dr hab. Halina Lorenc. Od roku 1992 lata w Polsce są często bardzo ciepłe lub gorące - podkreśla Lorenc. Rekordowymi pod względem temperatur były lata w 2002 i 2003 r.

Coraz częściej występują gwałtowne burze, ulewy, gradobicia, a także susze i powodzie w okresach letnich - zaobserwowali meteorolodzy w IMiGW. Zdaniem Lorenc, tegoroczne lato zapowiada się również bardzo dynamicznie. Mogą wystąpić okresy gwałtownych spadków temperatur, a także liczne podtopienia - zarówno małe, krótkotrwałe, jak i dłuższe okresy podnoszenia się poziomu wód na skutek nawałnic i ulew - zapowiedziała.

Ostrzegła przed coraz intensywniejszymi i groźniejszymi burzami. Są krótkie, bardzo silne i powodują coraz większe straty - zaznaczyła. Bardzo niebezpieczne i uciążliwe, szczególnie dla rolników, mogą być też zapowiadane przez IMGW gradobicia.

Na terenie Polski, według Lorenc, mogą nawet wystąpić bardzo groźne huragany i trąby powietrzne, podczas których prędkość wiatru może sięgać 360 km/ godz. Taki lokalny huragan był przyczyną spustoszenia Puszczy Piskiej w lipcu 2002 r.

Obecnie tego rodzaju zjawiska muszą być wliczone w codzienność i styl życia Polaków- uważa Lorenc. W Polsce trzeba nauczyć się dostrzegać zagrożenia i potencjalne straty wynikające z gwałtownych zmian pogody.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)