We wrześniu szkoły mogą być zamknięte
Zwiększenie w przyszłorocznym budżecie państwa nakładów na edukację do poziomu 5% Produktu Krajowego Brutto postuluje Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP nie wyklucza, że we wrześniu
zastaną zamknięte szkoły.
Jak przekonywał prezes ZNP Sławomir Broniarz, nakłady na edukację na poziomie 5% PKB pozwolą na upowszechnienie edukacji przedszkolnej, obniżenie wieku obowiązku szkolnego, rozwój szkolnictwa zawodowego i bazy kształcenia praktycznego. Zaznaczył, że dzięki temu możliwe będzie także objęcie wszystkich uczniów pierwszych klas szkół podstawowych nauką języka obcego, upowszechnienie zajęć pozalekcyjnych realizowanych przez szkoły oraz zwiększenie dostępności do pomocy psychologicznej dla uczniów.
ZNP oczekuje radykalnego wzrostu nakładów na edukację, w tym na wynagrodzenie dla nauczycieli - podkreślił Broniarz. ZNP chce 20- procentowego wzrostu płac nauczycieli: 12% w 2008 r. i 8% w 2009 r.
Prezes związku przypomniał, że w tym roku nakłady na edukację z budżetu państwa są na poziomie 2,79% PKB i jest to najniższy wskaźnik od 2000 roku, podczas gdy np. w 2003 wynosił on 3,32% PKB.
Broniarz poinformował także, że ZNP złożył do klubu poselskiego SLD projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, w którym zaproponowano zwiększenie średniego wynagrodzenia stażystów z 82% do 92% kwoty bazowej ustalanej dla wszystkich pracowników sfery budżetowej.
Zwiększenie wynagrodzenia stażystów oznacza automatyczne zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli na wyższych stopniach awansu, gdyż ich wysokość jest określona procentowo w stosunku do wynagrodzenia stażysty.
W ubiegłym tygodniu po spotkaniu z nauczycielskimi związkami zawodowymi wicepremier, minister edukacji Roman Giertych podtrzymał złożoną publicznie obietnicę, że płace nauczycieli wzrosną w 2008 r. o 5% plus inflacja. Dodał, że będzie jednak zabiegał o dodatkowe pieniądze na podwyżki.
Zapowiedział również, że przedłoży w propozycjach budżetowych propozycję zwiększenia wydatków na wynagrodzenia dla nauczycieli w przedziale od 10% więcej, do 10% plus inflacja. Zastrzegł, że nie ma gwarancji, że koalicja rządząca zgodzi się na takie podwyżki. Po południu kierownictwo ZNP i przedstawiciele oświatowej "Solidarności" mają się spotkać w kancelarii premiera z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim, który przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych. Spotkanie będzie dotyczyło emerytur nauczycielskich.
Pytany o to spotkanie Broniarz powiedział, że chciałby na nim m.in. usłyszeć, że zapisy nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela, a dotyczące tych nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali prawa do wcześniejszych emerytur, zostaną wyłączone z projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Zapisy te jako samodzielny projekt poddany w Sejmie szybkiej ścieżce legislacyjnej, mogłyby się stać obowiązującym prawem jeszcze przed końcem roku szkolnego - zauważył prezes ZNP.
Obecnie, zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.
Pod koniec maja rzecznik rządu Jan Dziedziczak poinformował, że wolą rządu jest, by nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r.
Zarówno oświatowa "S", jak i ZNP opowiadają się za bezterminowym utrzymaniem możliwości przechodzenia przez nauczycieli na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach. Oba związki chcą objęcia emeryturami pomostowymi także nauczycieli urodzonych po 1969 roku oraz wpisania uprawnień nauczycieli do takich emerytur do ustawy, a nie do rozporządzenia.
W ubiegłym tygodniu doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli nauczycielskich związków z wicepremierem Gosiewskim. Uczestnicy zgodnie ocenili, że miało ono charakter tylko informacyjny.
Jak zapowiedział Broniarz, 19 czerwca Zarząd Główny ZNP podejmie decyzję o ewentualnych dalszych działaniach protestacyjnych. Jego zdaniem, niewykluczone, że we wrześniu uczniowie zastaną zamknięte szkoły.