Trwa ładowanie...
d490hq3

We Wrocławiu powstanie dom literatury oraz fundusz wydawniczy

Dom Literatury Wrocław oraz Wrocławski Fundusz Wydawniczy to dwie nowe kulturalne inicjatywy, które powstaną w tym mieście w ramach obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto będzie tę funkcję sprawować przez cały 2016 rok.
Share
We Wrocławiu powstanie dom literatury oraz fundusz wydawniczy
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d490hq3

Jak poinformował dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda, nowa instytucja kultury Dom Literatury Wrocław i kulturalna inicjatywa Wrocławski Fundusz Wydawniczy będą działać przez cały 2016 r.

Dodał, że powstaną z wydzielonych struktur samorządowych instytucji m.in. Biblioteki Miejskiej, Wydawnictwa Warstwy czy też biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

- Chcemy jednak, by po całorocznych obchodach pozostały nie tylko wspomnienia, ale również coś wymiernego, czyli te dwa podmioty, na których skorzystają wrocławianie - dodał Broda.

d490hq3

Podkreślił, że podstawowymi zadaniami, jakie sobie postawią oba podmioty, będzie przygotowanie własnego programu wydawniczego, promocja czytelnictwa, organizacja targów oraz współpraca ze środowiskiem literackim.

- Fundusz wydawniczy będzie działał podobnie do dolnośląskiego funduszu filmowego, czyli będzie wspierał różne wydawnictwa w projektach, które zwyciężą w konkursach - powiedział Broda.

Jak podkreślił, chodzi o skupienie w jednej instytucji wielu zadań, ponieważ np. w ostatnich latach wrocławski samorząd dofinansował około tysiąca różnych publikacji.

- Będziemy również fundowali stypendia pisarzom, którzy są prześladowani we własnych krajach. Zobowiązali się już do tego wcześniej i angażujemy się w ten projekt - zaznaczył Broda.

W 2016 r. Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury.

d490hq3

Podziel się opinią

Share
d490hq3
d490hq3
Więcej tematów