We Wrocławiu odbędzie się pogrzeb dzieci martwo narodzonych
W najbliższą sobotę na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu odbędzie się oficjalny pochówek dzieci martwo urodzonych. To już druga taka uroczystość w stolicy Dolnego Śląska.
Na godzinę 12.00 w sobotę, 14 marca, na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu zaplanowano uroczystość pochówku dzieci martwo urodzonych. To owoc działań fundacji sióstr boromeuszek Evangelium Vitae podjętych we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia oraz czterema wrocławskimi szpitalami.
- Inicjatywa powstała dzięki jednej z par współpracujących z fundacją. Chcieli oni pochować dziecko, które kobieta poroniła we wczesnym etapie ciąży. Niespodziewanie spotkali się przy tym z niesamowitymi przeszkodami, związanymi z formalizmem i nietypowymi procedurami – mówi w rozmowie z WP s. Ewa Jędrzejak, prezes fundacji Evangelium Vitae. Determinacja rodziców sprawiła, że udało im się pochować dziecko w rodzinnym grobowcu.
Jednak w wielu przypadkach rodzice nie odbierają ze szpitala dzieci, które narodziły się martwe. W związku z tym pojawiła się idea wspólnego pochówku ciał tych dzieci i 15 października 2014 r., w Dzień Dziecka Utraconego, odbyła się na Cmentarzu Osobowickim uroczystość, podczas której pogrzebano urnę z prochami dzieci nienarodzonych.
- Dzieci nienarodzone, których rodzice nie czują się na siłach, by je odebrać, lub po prostu tego nie chcą, były traktowane w szpitalach jako odpad medyczny i utylizowane – dodaje s. Ewa.
Jak mówi WP prezes fundacji Evangelium Vitae, rodzice, dzięki których inicjatywie rozpoczęto we Wrocławiu pochówki dzieci nienarodzonych, doczekali się dzięki naprotechnologii już dwójki potomstwa. Teraz pomagają innym parom, które potomstwo utraciły.
Niedługo na Cmentarzu Osobowickim stanie Pomnik Dziecka Nienarodzonego. Prace rzeźbiarskie już się rozpoczęły, a w wakacje będzie wylewany fundament. Pomnik znalazł się wśród zwycięskich projektów ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .