ŚwiatWcześniejsze wybory parlamentarne w Grenlandii

Wcześniejsze wybory parlamentarne w Grenlandii

Premier Grenlandii Hans Enoksen ogłosił, że wcześniejsze wybory parlamentarne odbędą się 2 czerwca. Trzy tygodnie później wejdzie w życie nowy, rozszerzony status tego terytorium zależnego Danii, przyjęty przytłaczającą większością głosów w referendum w listopadzie ubiegłego roku.

15.04.2009 21:10

Według harmonogramu wybory do lokalnego 31-miejscowego parlamentu powinny się odbyć najpóźniej w listopadzie 2009 roku.

Premier Enoksen z rządzącej od 1979 roku partii Siumut (Naprzód) powiedział na konferencji prasowej w Nuuku, stolicy Grenlandii, że wybory są najwłaściwszym sposobem spytania wyborców o to, kto ma rządzić w "tym nowym okresie", który otwiera drogę do niepodległości po prawie trzech wiekach duńskiej hegemonii.

Premier zaprzeczył, jakoby w łonie koalicji - socjaldemokratycznej partii Siumut i liberalnej Atassut (Solidarność) - panował kryzys. Podkreślił, że wcześniejsze wybory mają na celu "stworzenie nowemu parlamentowi i nowemu rządowi możliwości najlepszego przygotowania wprowadzenia w życie rozszerzonej autonomii".

Rozszerzona autonomia wejdzie w życie 21 czerwca 2009 roku. Obejmuje 30 obszarów, m.in. sądownictwo, politykę morską. Lokalny rząd otrzyma prawo kontroli zasobów naturalnych wyspy - ropy naftowej, gazu, złota, diamentów, uranu, cynku i ołowiu.

Grenlandia, wyspa o powierzchni 2175 tys. km kwadratowych, ma 57 tys. ludności. Na mocy konstytucji duńskiej z 1953 roku jest częścią Królestwa Danii, ale od 1979 roku cieszy się szeroką autonomią. W gestii Danii pozostaje polityka zagraniczna oraz obronna Grenlandii.

Roczna pomoc Danii dla Grenlandii wynosi 3,2 mld koron duńskich (430 mln euro), czyli prawie połowę budżetu wyspy.

Na wyspie, która w 1985 roku wystąpiła z EWG (obecnej UE), znajduje się amerykańska baza rakietowa. Kwestia istnienia bazy w Thule nie była przedmiotem listopadowego referendum.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)