ŚwiatWchodzi w życie dyrektywa zwalczająca raje podatkowe

Wchodzi w życie dyrektywa zwalczająca raje podatkowe

Od 1 lipca wchodzi w życie dyrektywa o
automatycznej wymianie informacji o zagranicznych kontach
cudzoziemców na obszarze UE oraz ponadgranicznym opodatkowaniu
odsetek z kont indywidualnych w tych krajach (na obszarze UE i
spoza), gdzie obowiązuje tzw. tajemnica bankowa.

Po 16 latach negocjacji w życie wejdzie dyrektywa, której celem jest walka z "rajami podatkowymi" i praniem brudnych pieniędzy. Tu nie chodzi o harmonizację podatków, ale umożliwienie krajom członkowskim stosowania własnych systemów podatkowych, które różnią się od siebie - tłumaczył ekspert Komisji Europejskiej.

Zgodnie z dyrektywą każdy kraj członkowski UE (z wyjątkiem Austrii, Belgii i Luksemburga) będzie musiał dostarczać informacji o kontach cudzoziemców - obywateli UE innym krajom UE, w których oni zamieszkują. System wymiany informacji ma być automatyczny, a nie tylko na żądanie danego organu władzy podatkowej w kraju członkowskim.

Belgia, Luksemburg i Austria nie wejdą do tego systemu, zasłaniając się obowiązującą tajemnicą bankową. W zamian zobowiązały się do wprowadzenia podatku od odsetek, który będą pobierać z indywidualnych kont oszczędnościowych obywateli państw UE zamieszkałych w innych krajach UE.

Na początku podatek ten będzie wynosił 15%, by w 2011 r. osiągnąć 35%. Z tej sumy 75% banki będą odprowadzać do kraju zamieszkania posiadacza konta. Pozostałe 25% ma pokryć koszty administracyjne. Podatek nie będzie odprowadzany od tych posiadaczy kont, którzy dobrowolnie przedstawią zaświadczenia udowadniające, że instytucja podatkowa w ich kraju zamieszkania wie o inwestycjach prowadzonych za granicą.

Wielkim sukcesem UE było skłonienie do podpisania podobnego porozumienia o opodatkowaniu odsetek takich krajów trzecich, gdzie Europejczycy od lat lokują swoje oszczędności, jak Szwajcaria, Andora, Liechtenstein, Monako oraz San Marino. Negocjacje z tymi krajami zajęły Komisji Europejskiej cztery lata.

Te kraje także będą opodatkowywać odsetki obywateli UE i odprowadzać 75% wpływów do krajów zamieszkania swoich klientów, nie ujawniając jednak ich tożsamości.

Dyrektywą objęte jest też 10 terytoriów zależnych i stowarzyszonych z Wielką Brytanią i Holandią.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)