Trwa ładowanie...
d2n0xzl

Wcale nie takie zapomniane instytucje publiczne...

„Na jednym komputerze pracuje 9 funkcjonariuszy - praca jest na zmianę, także jakoś muszą się pogodzić”– czyli krótka historia o tym, dlaczego Komputronik postanowił dostarczyć sprzęty komputerowe do instytucji publicznych.

Share
d2n0xzl

Mogłoby się wydawać, że instytucje publiczne to miejsca, w których profesjonalne, nowoczesne sprzęty komputerowe są czymś naturalnym. Zakupione z dotacji, przeznaczone do użytku społeczności dużych i małych. A że czasami na jednym komputerze pracuje 9 osób jednocześnie, tak jak w Komedzie Powiatowej Policji w Brzozowie? To przecież jeszcze nic nadzwyczajnego, bo dzisiejsze sprzęty działają bez zarzutu nawet przy największym obciążeniu..

Ale potem doczytujemy dalszą część zgłoszenia do akcji „Doradzamy Zmiany”, którą w listopadzie prowadził Komputronik: „Raz jak się zawiesił to po zresetowaniu już się nie włączył trzeba było wymienić zasilacz. Na razie jeszcze działa". Dowiadujemy się też, że policjanci pracują na komputerach z procesorem Pentium 4 i pamięcią 256 MB RAM.

Ochotnicza Straż Pożarna w Krośnie-Polance prowadzi specjalny portal i fanpage, na którym informuje i edukuje lokalną społeczność. Co szczególnie dziwi – robią to, chociaż nie posiadają własnego komputera i korzystają z życzliwości tych, którzy akurat im go użyczą. Strażacy z Witkowa również czuwają i pomagają 365 dni w roku, w ich zespole pracują nawet 3 kobiety, a laptop z którego korzystają to wysłużony, wieloletni sprzęt.

d2n0xzl

W Zespole Szkół w Nowym Duninowie dowiadujemy się, że komputery mają nawet po kilkanaście lat, szkoła dostała je w spadku po firmie działającej w okolicy, która akurat wymieniała sprzęty na nowsze.

To tylko niewielka część zgłoszeń, które trafiły do Komputronika, który z końcem roku postanowił, że wesprze instytucje publiczne. Dlatego umożliwił tym, którzy na co dzień pracują lub korzystają ze szkół, komisariatów, urzędów, hospicjów i wielu innych, by zgłaszali miejsca, które zasługują na nowy komputer.

Motywacje zgłaszających były przeróżne, jednak tym co zdecydowanie przeważało, był wiek komputerów oraz ich funkcjonalność, a raczej jej brak. Niech przykładem będą chociażby komputery stacjonujące w niektórych instytucjach, w których pamięć RAM waha się pomiędzy 256 a 512 MB RAM. Czy to dużo? W smartfonach, z których korzysta większość z nas, pamięć RAM wynosi zazwyczaj 2GB, a sprzęty, którymi Komputronik nagrodził instytucje mają jej nawet 32x więcej.

Tym co pozytywnie zaskoczyło w akcji „Doradzamy zmiany” jest chęć angażowania się i wspierania rozwoju lokalnych instytucji przez zwykłe osoby. Niektóre robiły to anonimowo, inne podpisywały się i wspominały, że dane miejsce traktują jako ważną część swojego dzieciństwa czy dorastania.

d2n0xzl

Zresztą, tego typu działania zaskoczyły nie tylko samych organizatorów, ale również osoby, które w imieniu instytucji odbierały nowe komputery. Pani Kierownik z Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży nr 64 w Warszawie do końca nie wierzyła, że ktoś wskazał ich bibliotekę i bardzo chciała dowiedzieć się, kim była ta osoba, by jej osobiście podziękować. Osoba jest anonimowa, ale w Wypożyczalni istnieje przekonanie, że dobro wróci i do niej. Zdarzyło się również kilka telefonów do organizatorów z prośbą o potwierdzenie, że wymienienie wśród zwycięzców nie jest przypadkowym żartem.

Dzięki akcji „Doradzamy zmiany” Komputronik kończy rok pełen wielu sukcesów nie tylko sprzedażowych, ale przede wszystkim przekonany o kolejnym sukcesie misji, którą kontynuuje od 20 lat. Kończy swój jubileusz doradzając i dbając o tych, którzy wydawali się lekko zapomniani.

Nagrodzeni w akcji:

 1. Dom Samotnych Kobiet oraz Matek z Dziećmi w Gdańsku
 2. Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego nr 64 we Wrocławiu
 3. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 w Warszawie
 4. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okartowie
 5. Zespół Szkół w Nowym Duninowie
 6. Toruńskie Hospicjum „Światło”
 7. Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie
 8. Ochotnicza Straż Pożarna w Witkowie
 9. Komenda Powiatowej Policji w Brzozowie
 10. Zespół Szkół w Moderówce
 11. Ochotnicza Straż Pożarna w Krośnie-Polance
 12. Komenda Powiatowej Policji w Świeciu
 13. Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu
 14. Ochotnicza Straż Pożarna w Roztoce
 15. Zarząd Dróg Powiatowych w Wołowie
 16. Subvenio – Fundacja Interwencji Kryzysowej i Pomocy Psychologii w Łodzi
 17. Ludowy Klub Sportowy Lubatowa
 18. Zespół Placówek Oświatowych w Moszczance
 19. Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku
 20. Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile

Komputronik, dystrybutor sprzętu IT, produktów AGD i RTV, jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej Komputronik, do której należy również Komputronik Biznes sp. z o.o., Komputronik API sp. z o.o., Benchmark sp. z o.o., Idea Nord sp. z o.o., Movity sp. z o.o., a także czeska spółka K24 s.r.o. i niemiecka Komputronik GmbH.

Kontakt dla mediów:
Karolina Gajewska
Project Manager
Q&A Communications
karolina.gajewska@qacommunications.com
tel. kom.: +48 600 952 061

d2n0xzl

Podziel się opinią

Share
d2n0xzl
d2n0xzl
Więcej tematów