Ważny minister zbiegł z Chin? Mógł zdradzić prawdę o Wuhan
To byłby cios dla Chin! Czy minister odpowiadający za kontrwywiad uciekł z kraju wraz z dokumentami z laboratorium z Wuhan? Taka informacja krąży po mediach społecznościowych. Według serwisu "Spy Talk" minister Dong Jingwei wszystko przekazał władzom USA.
Jeżeli rząd w Pekinie potwierdziłby tę informację, byłaby to dezercja najważniejszego rangą urzędnika w historii Chin.
Chiny. Uciekł ważny minister? Miał przekazać prawdę o Wuhan
Według informacji, które pojawiają się w mediach społecznościowych, a także na platformach zajmujących się tematyką szpiegowską, wiceminister Dong Jingwei - przez lata odpowiedzialny za kontrwywiad - miał uciec z Chin do USA.
Co więcej, minister Dong miał zabrać ze sobą dokumenty dotyczące laboratorium w Wuhan. Te miałyby zawierać prawdę o pochodzeniu koronawirusa, który paraliżuje świat od bez mała półtora roku.
Powrót Donalda Tuska. Wypowiedź Tomasza Siemoniaka nie pozostawia wątpliwości
Według danych cytowanych przez serwis zajmujący się tematyką szpiegowską "Spy Talk", minister Dong Jingwei miał uciec z Chin 10 lutego 2021 roku. Jak informuje portal, urzędnik miał zabrać ze sobą także córkę.
Chiny rozmawiały z USA? Media: tematem ucieczka ministra i Wuhan
Poufne informacje pochodzące z Chin, a dotyczące prawy o koronawirusie i laboratorium w Wuhan, zdaniem serwisu miały przyczynić się do nacisku na rząd w Pekinie ze strony administracji prezydenta USA Joe Bidena, o czym informowaliśmy w Wirtualnej Polsce.
Ucieczka ministra Donga miała być też jednym z tematów poruszonych podczas spotkania sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena wraz z przedstawicielami władz Chin, do którego doszło na Alasce w marcu tego roku.
Jako pierwszy informację o ucieczce ministra Donga przekazał były urzędnik MSZ Chin, który uciekł z kraju po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku. Jak podkreślił Han Lianchao, "to informacja przekazana przez przyjaciela i nie jest potwierdzona".
W przekazanej przez Hana informacji znalazł się zapisek o tym, że podczas szczytu na Alasce Chiny miały domagać się zwrotu Donga, czemu miał odmówić sekretarz stanu USA.
Do doniesień z Chin sceptycznie podchodzi były doradca Pentagonu i ekspert CIA Nicholas Eftimiades, który podkreślił w rozmowie ze "Spy Talks", że tego typu informacje "zdarzają się często". - Należy to traktować tylko i wyłącznie jako plotkę - zaznaczył.
Źródło: "Daily Mail"