Trwa ładowanie...

Ważny epizod bitwy o Donbas. "Przez to główny atak Rosjan uważam za słabszy"

Ukraińskie siły zbrojne uprzedziły główny rosyjski atak w bitwie o Donbas, przerywając jeden ze szlaków komunikacyjnych i uniemożliwiając Rosjanom swobodny przejazd z przedmieść Charkowa w kierunku Donbasu. Wojskowi analitycy zwracają także uwagę na wydarzenia koło miasta Czuhujiw, gdzie trwa udany kontratak sił ukraińskich.

Bitwa o Donbas. Ukraińskie siły uprzedziły główne uderzenie Rosjan. Jest kontratak. Bitwa o Donbas. Ukraińskie siły uprzedziły główne uderzenie Rosjan. Jest kontratak. Źródło: Facebook.com, fot: Armed Forces Ukraine, ISW
d44t8o8
d44t8o8

Rosyjskie wojska rozpoczęły bitwę o Donbas, do której przygotowywały się od długiego czasu - ogłosił w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jednak już wcześniej, bo od 16 kwietnia, pod Charkowem rozgrywa się ważny epizod tej bitwy. Dwie ukraińskie brygady kontynuują udany atak na jedną z linii komunikacyjnych, którą poruszały się rosyjskie oddziały.

Według ukraińskiego sztabu, zdobyto osiedla Bazalijewka, Lebyazhe i Kutuziwka oraz kilka nieokreślonych wiosek w pobliżu miasta Izium. Na mapie (patrz poniżej) kontratak oznaczony jest jako niebieski klin wbijający się w teren kontrolowany przez Rosjan.

- Sądzę, że Ukraińcy mocno poturbowali siły, które zmierzały na główną arenę walk w okolicach miasta Izium. Rosjanie muszą teraz część swoich jednostek skierować do obrony przed tym atakiem. Przez to główny atak Rosjan uważam za słabszy niż się zanosiło - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódcza Wojsk Lądowych.

Bitwa o Donbas i ukraiński kontratak Institute Study of War
Bitwa o Donbas i ukraiński kontratak Źródło: Institute Study of War, fot: ISW

Gen. Skrzypczak podkreśla, że kontratak pokazuje agresywność ukraińskich dowódców i wyobraźnię, jaką mają, gdy chodzi o wykorzystanie własnych sił w starciu z silniejszym przeciwnikiem. Ewentualne sukcesy, które ogłoszą Rosjanie w bitwie o Donbas, będą wynikać z taktycznego kroku w tył, jaki wykona ukraińska obrona.

d44t8o8

- Sądzę, że oni nie chcą i nie mogą dać się zdewastować w 3-4 dni. Nie ma sensu utrzymywać żołnierzy na wysuniętych pozycjach, które są pod ogniem artyleryjskim i rakietowym. W rzeczywistości Rosjanie wchodzą w przygotowane linie obrony, składające się z wielu pozycji, co przypłacą wysokimi stratami - dodaje gen. Skrzypczak.

Wojskowy podkreśla, że przed rozpoczęciem głównego uderzenia, siły rosyjskie zgromadzone w rejonach wyczekiwania były już "okładane ostrzałem artylerii i poniosły straty".

Bitwa o Donbas. "Ich zapędy utkną w martwym punkcie"

W podobnym tonie o ukraińskim kontrataku wypowiadają się analitycy Institute Study of War z Waszyngtonu (ISW). "Wojska ukraińskie mogą być w stanie prowadzić to natarcie przez kilka dni lub tygodni, ale siły rosyjskie na wschód od Charkowa raczej nie upadną tak szybko, jak to było pod Kijowem" - napisano w nowym raporcie ISW. Eksperci dodają, że ciężkie walki toczą się w mieście Rubiżne i Popasna, ale co ważne, Rosjanom nie udało się zdobyć znaczących terenów.

d44t8o8

Według ISW, Rosjanie mogą przytłoczyć obrońców, dzieląc siły ukraińskie na wiele małych punktów oporu, jednak ofensywa - jako całość - prawdopodobnie nie odniesie większego sukcesu. Jako główny powód podają to, że rosyjskie wojska znajdują się w stanie "rozkładu psychicznego". Rosjanie nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby uzupełnić jednostki świeżymi żołnierzami. Jak dotąd nie zdobyto też ważniejszych miast w rejonie Donbasu.

Ukraińcy wracają do Kijowa. Reporter WP o "złudnym poczuciu bezpieczeństwa"

"Zademonstrowana wola i zdolność Ukraińców do trzymania w ryzach znacznie większych sił rosyjskich na terenach zabudowanych sugeruje, że wiele, jeśli nie większość, a nawet wszystkie te rosyjskie zapędy utkną w martwym punkcie" - podsumowuje ISW.

d44t8o8

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44t8o8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d44t8o8
Więcej tematów