Watykańska premiera filmu o Janie Pawle II
W czwartek, 17 listopada w Watykanie odbędzie się premiera filmu "Papież Jan Paweł II" w reżyserii Johna Kenta Harrisona, którego współproducentem jest Telewizja Polska.
W uroczystym pokazie filmu weźmie udział Papież Benedykt XVI. Obecni będą także twórcy filmu i aktorzy.
Włosko-amerykańsko-polski film opowiadający o życiu Karola Wojtyły współfinansowała Telewizja Polska, której udział w budżecie filmu wyniósł 9,69 procent. TVP miała także ogromny wpływ na scenariusz filmu, którego konsultantem był Maciej Karpiński z Agencji Filmowej. Głównym producentem filmu jest włoska firma Luxvide, a koproducentem i producentem wykonawczym zdjęć w Polsce jest firma Studio Projektor. W produkcji ze strony polskiej wzięła udział także firma Baltmedia.
Jest to pierwsza wspólna produkcja Telewizji Polskiej z amerykańską telewizją CBS otwierająca możliwości dalszej współpracy. Film ten jest bowiem nie tylko opowieścią o polskim Papieżu, jest także promocją Polski na świecie, szczególnie na rynku amerykańskim. Premiera filmu będzie okazją do rozmów o kolejnych wspólnych międzynarodowych przedsięwzięciach, które w Rzymie Zarząd TVP i kierownictwo Agencji Filmowej będą prowadzili z przedstawicielami zarówno CBS, jak i włoskiej telewizji RAI.
Obsadę filmu stanowią głównie włoscy i amerykańscy aktorzy, ale w filmie zagrało także 40 polskich aktorów, m.in. Wenanty Nosul (odtwórca roli arcybiskupa Stanisława Dziwisza), Krzysztof Pieczyński, Mikołaj Grabowski i Robert Gonera. W postać Ojca Świętego wcielili się w różnych etapach życia znani aktorzy: Cary Elwes i Jon Voight. Zdjęcia do filmu nagrywano w Krakowie i jego okolicach oraz we Włoszech.
Akcja filmu rozpoczyna się od momentu zamachu na życie Ojca Świętego w 1981 roku, ale film opowiada historię życia Karola Wojtyły od 1939 roku do śmierci w kwietniu 2005 roku. Znalazły się w nim także retrospekcje z jego dzieciństwa, kiedy jeszcze żyła matka Karola Wojtyły. W filmie przedstawiono wojenne losy Karola Wojtyły i powojenną Polskę, pozostającą pod wpływem sowieckiego totalitaryzmu. Następnie pokazano upadek komunizmu i głębokie zmiany, które wpłynęły na bieg historii całego świata i rolę Jana Pawła II w tych historycznych przemianach.
Tylko w Polsce ukaże się 130-minutowa wersja kinowa filmu, a następnie zostanie on zaprezentowany w TVP w pięciu 42-minutowych odcinkach. Amerykański koproducent filmu telewizja CBS pokaże film na swojej antenie w dwóch 86-minutowych częściach, natomiast włoska telewizja RAI UNO - w dwóch 98-minutowych odcinkach. Telewizja CBS zapowiedziała premierę telewizyjną filmu na 4 i 7 grudnia 2005 r.
Na premierę filmu w Watykanie Telewizja Polska zaprosiła także dziennikarzy, aby mieli możliwość zrecenzowania filmu jeszcze przed jego premierą w Polsce - czytamy w informacji TVP.