Watykan: rozpoczął się nadzwyczajny konsystorz
Papież podczas konsystorzu (AFP)
W Watykanie w Auli Synodu Jan Paweł II otworzył w poniedziałek szósty, za jego pontyfikatu, nadzwyczajny konsystorz, z udziałem ok. 150 kardynałów z całego świata.
Papież podkreślił, że zajmie się on zadaniami Kościoła w nowym tysiącleciu. Kardynałowie mają szukać dróg efektywnego głoszenia Ewangelii w III Tysiącleciu i wypracować głębsze możliwości dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego, które Jan Paweł II nakreślił w liście "Novo millennio ineunte", ogłoszonym na zakończenie Wielkiego Jubileuszu, 6 stycznia 2001 roku.
Papież przypomniał kardynałom, że obecnie jednym z najważniejszych zadań Kościoła jest dialog ekumeniczny i dążenie do zjednoczenia Chrześcijan.
W swoim wystąpieniu Ojciec Święty zwrócił również uwagę na konieczność właściwego formowania duchownych, ponieważ, jak stwierdził, rozległe i złożone jest pole działalności apostolskiej.
Jak powiedział kardynał Crescenzio Sepe, sekretarz generalny głównego komitetu obchodów Wielkiego Jubileuszu, jednym z najbardziej znaczących sukcesów Kościoła w 2000 roku był masowy udział pielgrzymów ze wschodniej Europy.
Przewodniczący tego komitetu, kardynał Roger Etchegaray, podkreślił, że obecnie jednym z najważniejszych wyzwań jakie stoją przed Kościołem jest ewangelizacja kontynentu azjatyckiego. Mówił także o projektach, których nie udało się zrealizować podczas Wielkiego Jubileuszu, jak spotkanie przedstawicieli wszystkich wyzwań chrześcijańskich w Ziemi Świętej.
Kardynał Jozef Tomko, były prefekt Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów, apelował o mobilizację misyjną oraz wierność papieżowi i jedność ze zwierzchnikiem Kościoła.
Choć tematem spotkania nie jest stan zdrowia papieża, to pojawiły się jednak opinie, że wielu kardynałów, szczególnie z Europy Zachodniej, będzie chciało dyskutować o możliwości abdykacji Jana Pawła II.
Watykańskie źródła podkreślają, że obecny konsystorz stanie się przede wszystkim okazją do wzajemnego poznania się kardynałów - członków przyszłego konklawe, które będzie wybierać następcę Jana Pawła II.
Jest to już szósty nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Jana Pawła II. Pierwszy odbył się już rok po konklawe w listopadzie 1979 r. i podobnie jak dwa następne w 1982 r. i w 1985 r. poświęcony był reformie Kurii Rzymskiej (and, aka)