Trwa ładowanie...

Watykan. Polak zeznawał ws. wykorzystywania seksualnego seminarzystów

W Watykanie toczy się sprawa dotycząca wykorzystywania seksualnego w Preseminarium św. Piusa X. Uczą się w nim chłopcy przygotowujący się do święceń kapłańskich. W piątek przed watykańskim trybunałem jako świadek zeznawał 25-letni Polak Kamil J.

Share
Watykan. Polak zeznawał ws. molestowania seminarzystów przez księży
Watykan. Polak zeznawał ws. molestowania seminarzystów przez księżyŹródło: Getty Images, Fot: Grzegorz Galazka
d107zmh

W zeznaniach Kamil J. opisał nadużycia, do jakich dochodzić miało m.in. w latach 2007-2012. Proces w tej sprawie toczy się od października ubiegłego rok. Oskarżonymi są 71-letni były rektor watykańskiego preseminarium ks. Ernesto Radice oraz 28-letni ks. Gabriele Martinelli.

Martinelliemu zarzuca się wykorzystywanie młodszego ucznia oraz stosowanie przemocy i gróźb. Zarzucane mu czyny miał popełnić będąc starszym koordynatorem aktywności mieszkańców preseminarium. Tak jak i jego ofiara był wówczas nieletni. Z kolei Radice miał dopuścić się ukrywania tych czynów. Duchowny funkcję rektora pełnił przez 12 lat.

d107zmh

Wykorzystywanie seksualne, do jakiego dochodzić miało w preseminarium w Watykanie, wyszło na jaw właśnie dzięki 25-letniemu Polakowi. Kilka lat temu opisał on, jak molestowany był jego kolega z pokoju.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zmiany w rejestracji na szczepienia? Michał Dworczyk wyjaśnia

Watykan. Polak złożył zeznania

Polak w watykańskim preseminarium mieszkał przez 5 lat. Został z niego usunięty w 2014 roku. W swoich zeznaniach przekazał, że jego współlokator był wykorzystywany przez Martinellego. Potwierdził też, że w 2014 roku poinformował o tym m.in. ówczesnego archiprezbitra bazyliki Św. Piotra, kardynała Angelo Comastriego.

d107zmh

"Zostałem wydalony po mojej drugiej rozmowie z Comastrim"- zeznał Polak. Podkreślił, że niejednokrotnie odczuł on szykany w internecie oraz miewał myśli samobójcze.

Kamil J. zeznał również, że wysyłał listy do zwierzchników kościelnych w Watykanie, próbując przekazać im, do jakich zdarzeń dochodziło w Preseminarium św. Piusa X.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d107zmh

Podziel się opinią

Share
d107zmh
d107zmh
Więcej tematów