Watykan otwiera archiwa
Watykan otworzył dla badaczy swoje archiwa, dotyczące 2,1 mln jeńców niemieckich i alianckich z II wojny światowej, jak również ofiar prześladowań politycznych, religijnych i rasowych - poinformowano w Watykanie.
Łącznie 2349 dokumentów watykańskiego Biura informacji ds. jeńców wojennych (1939-47), administrowanego w tym czasie przez Giovanniego Battistę Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI, zostanie opublikowanych w dwóch tomach i na ośmiu CD-romach przez Bibliotekę Watykańską. Cena takiego kompletu będzie wynosić 475 euro - poinformowała z Watykanu agencja AFP.
Najbardziej interesująca dokumentacja będzie do dyspozycji historyków dopiero pod koniec przyszłego roku, gdy zostaną udostępnione wszystkie dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XI, zmarłego 10 lutego 1939 roku - przypomina AFP, powołując się na słowa prefekta Archiwów Watykańskich Sergio Pagano. Dokumentacja ta "będzie dotyczyć m.in. przygotowania encykliki 'Mit brennender Sorge', potępiającej nazizm, jak również innej encykliki na temat prześladowań Żydów, której nigdy nie opublikowano".
W lutym ubiegłego roku udostępniono historykom dokumenty z tajnych archiwów, dotyczące stosunków Watykanu z Niemcami z lat 1922-1939, z czasów pontyfikatu Piusa XI, kiedy późniejszy papież Pius XII, kardynał Eugenio Pacelli, był nuncjuszem apostolskim w Monachium (1922-1925), a następnie w Berlinie (1925-1929). Dotyczą one m.in. powstawania narodowego socjalizmu w Niemczech i "potępienia rasizmu".
Jak pisze AFP, organizacje żydowskie oceniają, że Watykan nie zamierza udostępniać archiwów dotyczących pontyfikatu Piusa XII. Instytucje żydowskie dokumentujące holokaust (jak Centrum Szymona Wiesenthala czy Instytut Yad Vashem) oceniają Piusa XII surowo, zarzucając mu, że nie protestował przeciw zagładzie Żydów.
Jak przypomina AFP, prace mieszanej komisji historyków żydowskich i katolickich, badającej rolę, jaka pełnił Kościół katolicki w tym okresie, utworzonej w 1999 roku na mocy porozumienia Stolicy Apostolskiej z Międzynarodowym Żydowskim Komitetem Konsultacji Międzyreligijnych, zostały zawieszone w roku 2002 z inicjatywy Światowego Kongresu Żydów (WJC) z powodu "odmowy otwarcia przez Watykan swych archiwów".
Watykan opublikował dotąd m.in. materiały archiwalne, będące uzupełnieniem jedenastotomowej dokumentacji pontyfikatu Piusa XII (1939-1958). Została ona wydana jako "Akty i dokumenty Stolicy Apostolskiej odnoszące się do okresu drugiej wojny światowej" ("Actes et documents du Saint-Siege relatifs a la seconde guerre mondiale").