Trwa ładowanie...
d1i0esq

Watykan ostrzega przed New Age

Watykan ostrzega wiernych przed nowymi ruchami religijnymi spod znaku New Age, ponieważ - jak podkreśla - nie mają one nic wspólnego z chrześcijaństwem. Stosunkowi Kościoła katolickiego do tego zjawiska poświęcony został specjalny dokument zatytułowany: "Jezus Chrystus dawcą wody żywej".

Share
d1i0esq

Nowy dokument został przygotowany przez papieskie rady do spraw kultury oraz dialogu z innymi religiami. Na blisko stu stronach wyliczono wszystkie zastrzeżenia do New Age, wychodząc od definicji, jaką dał Jan Paweł II. W swej książce "Przekroczyć próg nadziei" napisał on: "Jest to nowa metoda uprawiania gnozy, to znaczy takiej postawy ducha, która w imię głębokiego poznania Boga ostatecznie odrzuca Jego Słowo, zastępując je tym, co jest wymysłem samego człowieka".

U źródeł nowego ruchu leży zarówno psychoanaliza Junga, jak i pogańskie wierzenia i praktyki, znajdujące między innymi wyraz w ekologii, oznaczającej bałwochwalczą cześć wobec natury. New Age, zdaniem Kościoła, nie można uznać za pozytywny czy nieszkodliwy; jest on modą lansowaną w sytych społeczeństwach Zachodu, nie zasługującą na miano religii. Dokument, jak podkreślono, wydano po to, aby uniknąć zamętu w umysłach ludzi nierozważnych. (aka)

d1i0esq

Podziel się opinią

Share
d1i0esq
d1i0esq
Więcej tematów