Watykan odrzuca oskarżenia o tuszowanie pedofilskich skandali
Watykan stanowczo odrzucił oskarżenia władz Irlandii o tuszowanie skandali pedofilskich, nazywając je bezpodstawnymi. Według Dublina państwo kościelne zachęcało biskupów do tego, by nie informowali policji o podejrzeniach pedofilii wśród księży.
03.09.2011 | aktual.: 03.09.2011 13:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W opublikowanym w sobotę dokumencie Watykan wyraził "głębokie zaniepokojenie poważnymi brakami wykrytymi w zarządzaniu" diecezją w Cloyne, na południu Irlandii. Jak wynika z raportu irlandzkich władz, w latach 1996-2009 dochodziło tam do molestowania dzieci przez 19 księży.
Przestępstwa seksualne, które miały miejsce w Cloyne, "budzą odrazę" - napisano w oficjalnej odpowiedzi skierowanej do irlandzkiego premiera Endy Kenny'ego.
Jednocześnie Watykan zastrzegł, że oskarżenia irlandzkiego rządu są "bezpodstawne" i opierają się na błędnej interpretacji watykańskiego listu z 1997 r., w którym - jak napisano w sobotnim dokumencie - wyrażono "poważne zastrzeżenia" co do polityki ochrony dzieci z 1996 r. Mówiła ona m.in. o potrzebie zgłaszania wszelkich podejrzeń o molestowanie na policję.
20 lipca br. irlandzki parlament przyjął rezolucję, w której oskarżył Watykan o sabotowanie decyzji irlandzkich biskupów z 1996 r., by zacząć zgłaszać przypadku molestowania seksualnego dzieci na policji.
Irlandzki premier potępił wówczas "dysfunkcyjność, oderwanie, elitaryzm - i narcyzm - dominujące w kulturze Watykanu po dziś dzień".
Podkreślił, że hierarchowie Kościoła starali się wielokrotnie ratować swoje instytucje kosztem dzieci oraz "przeprowadzać rozbiór i analizę" każdego doniesienia o tuszowaniu przez Kościół przestępstw "świdrującym okiem kanonicznego prawnika".
Według irlandzkiego parlamentu, poufny list z 1997 r. zlecał irlandzkim biskupom postępowanie we wszystkich przypadkach molestowania dzieci ściśle wedle prawa kanonicznego. Ostrzegano w nim biskupów, że ich przyjęta w 1996 r. polityka ochrony dzieci, a zwłaszcza akcent na potrzebę zgłaszania wszelkich podejrzanych przypadków na policję, jest niezgodna z prawem kanonicznym.