Trwa ładowanie...
dzkym5r

Watykan odrzuca oskarżenia o tuszowanie pedofilskich skandali

Watykan stanowczo odrzucił oskarżenia władz Irlandii o tuszowanie skandali pedofilskich, nazywając je bezpodstawnymi. Według Dublina państwo kościelne zachęcało biskupów do tego, by nie informowali policji o podejrzeniach pedofilii wśród księży.

Share
dzkym5r

W opublikowanym w sobotę dokumencie Watykan wyraził "głębokie zaniepokojenie poważnymi brakami wykrytymi w zarządzaniu" diecezją w Cloyne, na południu Irlandii. Jak wynika z raportu irlandzkich władz, w latach 1996-2009 dochodziło tam do molestowania dzieci przez 19 księży.

Przestępstwa seksualne, które miały miejsce w Cloyne, "budzą odrazę" - napisano w oficjalnej odpowiedzi skierowanej do irlandzkiego premiera Endy Kenny'ego.

Jednocześnie Watykan zastrzegł, że oskarżenia irlandzkiego rządu są "bezpodstawne" i opierają się na błędnej interpretacji watykańskiego listu z 1997 r., w którym - jak napisano w sobotnim dokumencie - wyrażono "poważne zastrzeżenia" co do polityki ochrony dzieci z 1996 r. Mówiła ona m.in. o potrzebie zgłaszania wszelkich podejrzeń o molestowanie na policję.

20 lipca br. irlandzki parlament przyjął rezolucję, w której oskarżył Watykan o sabotowanie decyzji irlandzkich biskupów z 1996 r., by zacząć zgłaszać przypadku molestowania seksualnego dzieci na policji.

dzkym5r

Irlandzki premier potępił wówczas "dysfunkcyjność, oderwanie, elitaryzm - i narcyzm - dominujące w kulturze Watykanu po dziś dzień".

Podkreślił, że hierarchowie Kościoła starali się wielokrotnie ratować swoje instytucje kosztem dzieci oraz "przeprowadzać rozbiór i analizę" każdego doniesienia o tuszowaniu przez Kościół przestępstw "świdrującym okiem kanonicznego prawnika".

Według irlandzkiego parlamentu, poufny list z 1997 r. zlecał irlandzkim biskupom postępowanie we wszystkich przypadkach molestowania dzieci ściśle wedle prawa kanonicznego. Ostrzegano w nim biskupów, że ich przyjęta w 1996 r. polityka ochrony dzieci, a zwłaszcza akcent na potrzebę zgłaszania wszelkich podejrzanych przypadków na policję, jest niezgodna z prawem kanonicznym.

dzkym5r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzkym5r
dzkym5r
Więcej tematów