Watykan nie chce szpitala im. Jana Pawła II
Stolica Apostolska odmówiła Szpitalowi
Wojewódzkiemu w Poznaniu zgody na nadanie tej placówce imienia
Jana Pawła II - poinformował dyrektor szpitala Lech Łukomski. W Polsce istnieje kilkanaście szpitali noszących imię Jana Pawła II, jednak wszystkie obrały sobie to imię jeszcze za życia Papieża i za jego zgodą.
20.06.2005 | aktual.: 20.06.2005 20:30
W oficjalnym komunikacie przez Archidiecezję Poznańską napisano, że Stolica Apostolska z zasady nie udziela szpitalom zgody na noszenie imienia Papieża. W komunikacie archidiecezji napisano też, że "żaden szpital nie może zagwarantować, że będzie działać zgodnie z nauką Kościoła w dziedzinie ochrony życia ludzkiego". Sekretarz abpa Gądeckiego ks. Dariusz Madejczyk - pytany przez czy chodzi o to, że w szpitalu mogą być dokonywane zabiegi aborcji, powiedział, że chodzi właśnie o to.
Mimo to w Polsce istnieje co najmniej piętnaście szpitali, które noszą imię Jana Pawła II. Wszystkie otrzymały ten patronat jeszcze za życia Papieża. Najmłodszym jest Szpital Powiatowy w wielkopolskiej Trzciance. Imię Jana Pawła II nadano mu niespełna dwa miesiące przed śmiercią Papieża, 11 lutego 2005 r. - w Światowym Dniu Chorego.
"Papieskie szpitale" występowały o zgodę na przyjęcie imienia do Jana Pawła II. Na przykład o nadaniu imienia Jana Pawła II Wojewódzkiemu Szpitalowi Podkarpackiemu w Krośnie zadecydowało referendum przeprowadzone wśród załogi. "Za" było 98% głosujących. Jednak o zgodę na papieski patronat dla szpitala zwrócił się do Watykanu metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik.
Papież podczas pielgrzymek do Polski odwiedził kilka "swoich" szpitali.