ŚwiatWatykan lobbuje na rzecz pokoju

Watykan lobbuje na rzecz pokoju

Stolica Apostolska nadal uważa, że w ramach obowiązujących norm i instytucji międzynarodowych można pokojowo rozwiązać kryzys iracki, podkreślił kardynał Pio Laghi po spotkaniu z prezydentem USA George'em W. Bushem.

06.03.2003 15:01

W opublikowanym w czwartek przez watykańskie Biuro Prasowe oświadczeniu specjalny wysłannik papieża do USA poinformował, że celem jego środowej wizyty w Białym Domu było "przekazanie prezydentowi osobistego przesłania Ojca Świętego w sprawie kryzysu irackiego, przedstawienie stanowiska Stolicy Apostolskiej, a także inicjatyw podejmowanych przez Watykan na rzecz rozbrojenia i pokoju na Bliskim Wschodzie".

Kardynał Laghi, który w czwartek ma spotkać się z amerykańskim sekretarzem stanu Colinem Powellem, zastrzegł, że wobec "powagi chwili nie może ujawnić" szczegółów swojej rozmowy z prezydentem USA ani treści listu Jana Pawła II.

Powiedział, że "Stolica Apostolska apeluje do sprawujących władzę, aby rozważyli wszystkie aspekty kryzysu" i podkreślił, że Watykan jest zdania, iż "po pierwsze, rząd Iraku jest zobowiązany w całości wypełnić swoje międzynarodowe zobowiązania w zakresie praw człowieka i rozbrojenia, zgodnie z rezolucjami ONZ i w poszanowaniu norm międzynarodowych, a po drugie, że realizacja tych zobowiązań powinna nadal być kontynuowana w ramach ONZ".

Podkreślając rolę ONZ, kardynał Laghi powiedział, że "decyzja w sprawie działań wojennych powinna być podjęta tylko na forum ONZ". Zwrócił jednocześnie uwagę na poważne konsekwencje ewentualnego zbrojnego konfliktu.

Hierarcha przypomniał w tym kontekście, że ewentualna wojna spowoduje cierpienia narodu irackiego i samych uczestników akcji zbrojnych oraz że "spowoduje dalszą destabilizację całego regionu i pogłębienie przepaści pomiędzy islamem a chrześcijaństwem".

Kardynał Laghi powiedział, że w rozmowie z prezydentem Bushem podkreślił, że katolicy na całym świecie przyłączyli się do ogłoszonego przez papieża dnia postu i modlitwy o pokój w Środę Popielcową i zwrócił uwagę na zbieżność stanowisk w kwestii kryzysu irackiego Stolicy Apostolskiej, episkopatu USA i Kościoła na całym świecie. (reb)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)