Watykan: koalicja zabiła w Libii 40 cywilów
Co najmniej 40 cywilów zginęło w nalotach międzynarodowej koalicji na Trypolis - poinformował wysoki przedstawiciel Watykanu w libijskiej stolicy, biskup Giovanni Innocenzo Martinelli, powołując się na świadków.
- W tak zwanych humanitarnych nalotach zginęło kilkudziesięciu cywilów w okolicy Trypolisu - powiedział wikariusz apostolski Trypolisu. - Od wiarygodnych ludzi zebrałem zeznania kilku świadków. Zwłaszcza w mieście Buslim (pod Trypolisem) w związku z bombardowaniami zawalił się budynek, powodując śmierć 40 osób - dodał biskup, którego cytuje watykańska agencja Fides.
- Wczoraj donosiłem, że bombardowanie dotknęło kilka szpitali, choć nie bezpośrednio. Mogę teraz potwierdzić, że jeden z nich to szpital w (mieście) Mizda - powiedział. Według źródeł szpitalnych, doszło tam do wybuchu składu amunicji i rannych zostało 13 osób.
- Jeśli prawdą jest, że bombardowania sprawiają wrażenie bardzo ukierunkowanych, jest również prawdą, że trafiają w cele wojskowe, które znajdują się pośrodku cywilnych terenów i dlatego również dotykają miejscową ludność - powiedział bp Martinelli.
NATO bada doniesienia o śmiertelnych ofiarach nalotów humanitarnych na Trypolis, ale obecnie nie ma potwierdzenia takich informacji - oświadczył rzecznik Sojuszu Atlantyckiego w Brukseli. - Zrobimy wszystko co się da, aby zbadać, czy coś takiego się wydarzyło - zapewnił.
NATO przejmuj kontrolę
O godzinie 8 rano kontrolę nad interwencją w Libii przejęło NATO. Akcja nosić nazwę "Zjednoczony Obrońca" i będzie prowadzona z połączonego dowództwa sił alianckich w Neapolu. Kanadyjski generał Charles Bouchard objął dowodzenie i wydał pierwsze rozkazy o wysłaniu samolotów i okrętów do wybrzeży libijskich (czytaj więcej)
.
Operację międzynarodowej koalicji skrytykował wcześniej rosyjski premier Władimir Putin, nazywając ją "wezwaniem do średniowiecznych krucjat". Rosja, Chiny, Niemcy, Indie i Brazylia wstrzymały się od głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podczas uchwalania rezolucji sankcjonującej interwencję.