Watson: wyrażam uznanie dla odwagi i niezależności TK
Wyrażając zadowolenie z wyroku polskiego
Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował część ustawy
lustracyjnej, szef frakcji liberałów i demokratów (ALDE) w
Parlamencie Europejskim Graham Watson podkreślił "uznanie dla
odwagi i niezależności sędziów".
"Wyrażam uznanie dla odwagi i niezależności sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego i mam nadzieję, że ich decyzja oznacza punkt zwrotny w ostatnich niedemokratycznych działaniach podejmowanych przez rządzącą w Polsce partię" - napisał Brytyjczyk w przesłanym oświadczeniu.
Watson, do którego frakcji należy Bronisław Geremek, ucieszył się zwłaszcza z ogłoszonej przez prezesa TK Jerzego Stępnia decyzji, iż niekonstytucyjny jest przepis stwierdzający wygaśnięcie mandatu polskiego eurodeputowanego.
"Jestem zadowolony z pozytywnego wyroku także w sprawie tysięcy indywidualnych polskich profesorów, dziennikarzy i przedsiębiorców, którzy mogą teraz kontynuować życie i kariery bez obawy o prześladowanie" - dodał.
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował kilkadziesiąt przepisów nowej ustawy lustracyjnej - wyłączył spod lustracji dziennikarzy (poza szefami mediów publicznych - PAP, PR, TVP), ogół naukowców (poza zajmującymi stanowiska kierownicze w uczelniach publicznych), dyrektorów szkół niepublicznych, szefów spółek medialnych i koncesjonariuszy medialnych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, szefów spółek giełdowych oraz szefów związków sportowych.
Prezes Stępień poinformował, że za niekonstytucyjny uznano też przepis stwierdzający wygaśnięcie mandatu europosła Bronisława Geremka, który nie złożył oświadczenia lustracyjnego. Sankcje za niezłożenie w terminie oświadczenia lustracyjnego wobec parlamentarzystów, radnych, czy burmistrzów mogą obowiązywać dopiero od następnej kadencji.
Inga Czerny