Wassermann: dziennikarze sami się nie oczyszczą
Czy obowiązujące w Polsce prawo pozwoli publicznie
powiedzieć: są wśród dziennikarzy agenci i ujawnimy, kto tym
agentem jest? - zastanawia się minister koordynator służb specjalnych, Zbigniew Wassermann, na łamach "Naszego Dziennika".
Ustawa o ochronie informacji niejawnych jest bardzo niedoskonała. Ona bardziej pokazuje, jak się utajnia, niż jak się odtajnia, jak się upublicznia. Uważam jednak, że można znaleźć wyjście z tej sytuacji - twierdzi Wassermann.
Ten, kto dzisiaj może powiedzieć, że sprawozdanie z działalności likwidowanych służb wojskowych ma mieć klauzulę "ściśle tajne", bo stanowi to tajemnicę państwową, ma także prawo powiedzieć: mogę zdjąć tę klauzulę, albo mogę jej nie nadać, dlatego że uważam, że właśnie nieupublicznienie tej informacji dopiero będzie godzić w bezpieczeństwo państwa - powiedział Wassermann.
Moim zdaniem - mówi minister - taka możliwość prawna istnieje i można ją podjąć. Może to zrobić ten, kto wytwarza dokument, bo on ma prawo nadawania klauzuli, a więc likwidator (WSI)
. Może to też zrobić jego przełożony, a więc minister obrony narodowej. Nie jesteśmy bezsilni w tego typu sytuacji, tylko trzeba podjąć tę decyzję.
Myślę, że byłoby zupełnie dobrym rozwiązaniem, bezdyskusyjnym, gdyby w ustawie dodać drugi przepis: pozwalamy na zdjęcie klauzuli tajemnicy państwowej, bo nie zdjęcie godzi w bezpieczeństwo państwa. Problem byłby rozwiązany. Szybka nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych przecięłaby wszelkie dyskusje w tej sprawie. Jeśliby się przyjęło szybką ścieżkę ustawodawczą, np. ścieżkę prezydencką, można to zrobić stosunkowo szybko, jest to kwestia kilku tygodni. To jest sprawa pilna. Jedna z pierwszorzędnych na dzisiaj - twierdzi Wassermann. (PAP)