Świat"Washington Times": polityka wizowa USA wymaga zmiany

"Washington Times": polityka wizowa USA wymaga zmiany

07.06.2006 18:50

Amerykańska polityka wizowa, faworyzująca niektóre kraje i gorzej traktująca inne, w tym sojuszników USA, wymaga zmiany - uważa publicystka konserwatywnego dziennika "Washington Times" - Hale Dale.

Autorka krytykuje to, że tylko obywatele 27 państw - głównie najzamożniejszych krajów Europy Zachodniej - mogą przyjeżdżać do USA na 60 dni bez wizy. Zwraca uwagę, że poszkodowane czują się proamerykańskie kraje Europy Środkowowschodniej, a także tacy sojusznicy Ameryki jak Korea Południowa, nie objęci programem ruchu bezwizowego.

Dale sceptycznie odnosi się jednak również do uchwalonej niedawno przez Senat, z inicjatywy senatorów Ricka Santorum i Barbary Mikulski, poprawki znoszącej czasowo wizy dla Polaków. Jej zdaniem, chociaż zniesienie wiz dla Polaków jest słuszne, należy to uczynić także wobec obywateli innych krajów Europy Środkowowschodniej.

"Ukłon w stronę Polaków niestety jeszcze bardziej podsycił urazy wśród innych narodów, które pukają do drzwi Stanów Zjednoczonych - Czechów, Słowaków, Węgrów, krajów bałtyckich, a także Koreańczyków południowych, którzy już czują się jak obywatele drugiej kategorii, a teraz będą się tak czuli podwójnie" - pisze publicystka "Washington Times".

Ostateczne jednak uchwalenie poprawki Santorum i Mikulskiej - przypomina autorka - stoi jeszcze pod dużym znakiem zapytania. Zależy to bowiem od uzgodnienia wspólnej wersji ustawy imigracyjnej na konferencji obu izb Kongresu, gdzie zwykle treść ustaw ulega zmianom.

Dale przewiduje, że niedawny raport Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, w którym w imię poprawy stosunków transatlantyckich wzywa się USA do zniesienia wiz dla obywateli wszystkich krajów Unii Europejskiej, nie spotka się z pozytywnym odzewem w amerykańskim Kongresie. "Parlament Europejski nie ma zwykle wielkiego wpływu na członków Senatu USA" - pisze.

Jej zdaniem należy jednak zmienić politykę wizową, tak aby w kryteriach znoszenia wiz większy nacisk położyć na względy bezpieczeństwa i sojuszu zainteresowanych krajów z USA.

"Biały Dom i Departament Stanu powinny przejąć przywództwo w tej sprawie i zaproponować zespół odpowiednich, ulepszonych kryteriów uchylania obowiązku wizowego, bardziej przystosowanych do obecnej sytuacji na świecie. Kryteria te powinny brać pod uwagę współpracę danych krajów z USA w zakresie bezpieczeństwa, jak również ich wkład do wojny z terroryzmem" - czytamy w artykule.

Obowiązujące obecnie kryteria - jak wiadomo - kładą nacisk na takie kwestie jak nielegalna praca w USA i przedłużanie tam pobytu poza okres ważności wizy.

Jednak "to nie obywatele krajów Europy Środkowowschodniej powiększają szeregi nielegalnych imigrantów" - zwraca uwagę autorka. "Program uchylania obowiązku wizowego powinien służyć interesom bezpieczeństwa narodowego, sprawiedliwości i uznania dla naszych międzynarodowych partnerów" - dodaje.

Tomasz Zalewski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także