Trwa ładowanie...
d1lf9vm
27-01-2005 11:40

"Washington Post": Auschwitz - zbyt wielkie zło, by je pamiętać

Pomimo 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną, dziś większość ludzi o tym dniu nie pamięta - pisze "Washington Post". Zdaniem amerykańskiego dziennika, trudno się temu dziwić, ponieważ okrucieństwo obozów zagłady, czy holokaustu, jest tak ogromne, że ludzki mózg nie potrafi tego ogarnąć.

d1lf9vm
d1lf9vm

Według dziennika, od pewnego czasu Auschwitz wymyka nam się z pamięci: oficjalnie go wspominamy, nieoficjalnie - negujemy, a wszelkie dokumenty - książki czy filmy - kojarzą nam się z nudą.

"Washington Post" zestawia także ze sobą dwie tragedie: azjatyckie tsunami z 26 grudnia, w którym zginęło ponad 200 tysięcy ludzi, oraz holokaust, który w samym Auschwitz pozbawił życia około miliona Żydów.

Według dziennika, tsunami to jednak działające w jednej chwili siły natury, "coś, co się wydarzyło" i co naukowcy potrafią wytłumaczyć. Dla kontrastu - holokaust i Auschwitz trwały przez kilka lat i spowodowały śmierć 6-10 milionów ludzi. Była to zbrodnia dokonana przez człowieka na innym człowieku. Na pytania dotyczące holokaustu nie odpowiedzą naukowcy, bo są to raczej pytania natury teologicznej.

"Washington Post" wyraża obawę, że nie będziemy potrafili zrozumieć Auschwitz, ponieważ było to ta wielkim wstrząsem "dla wiary w dobrego Boga", że aż zechcemy usunąć wspomnienia o holokauście z pamięci. A kiedy odejdą ostatni z tych, którzy tę tragedię przeżyli - dodaje dziennik - odejdą także wspomnienia.

Jak podsumowuje waszyngtońska gazeta, Auschwitz jest dla niektórych zbyt wielkim brzemieniem historii - ukrytą prawdą o tym, kim możemy się stać, a nie tylko kim nie chcielibyśmy być.

d1lf9vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lf9vm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj