Warzywa, owoce i produkty mleczne dla uczniów w całej Polsce
Unijny "Program dla szkół" koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR)
W ramach "Programu dla szkół" dwa razy w tygodniu do uczniów szkół podstawowych w całej Polsce trafiają warzywa, owoce i produkty mleczne. Na dzieci czekają takie smakołyki jak jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, kalarepa, pomidorki, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne. Wbrew pozorom nadal ten fakt nie jest znany szerszej opinii publicznej, a warto go nagłośnić, szczególnie pod koniec roku szkolnego.
Akcja ta realizowana pod hasłem "Program dla szkół" jest przeznaczona dla klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych.
Głównym celem Programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału produktów mlecznych i owocowo-warzywnych w ich codziennej diecie. W ramach Programu prowadzone są też różnorodne działania edukacyjne i promocyjne. Organizator Programu – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – przygotował zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców broszury, poradniki i filmiki, a dla pedagogów gotowe i inspirujące scenariusze lekcji, wychodząc z założenia, że to nauka przez zabawę jest najskuteczniejszym sposobem przekazania ważnych i cennych treści.
Program w liczbach:
- W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 w "Programie dla szkół" owoce i warzywa otrzymuje ok. 1,721 mln dzieci z klas I–V z 11 561 szkół podstawowych, natomiast mleko i produkty mleczne trafiają do ok. 1,718 mln dzieci z klas I–V z 11 738 szkół podstawowych.
- W roku szkolnym 2022/2023 odbyła się już druga edycja zorganizowanych przez KOWR warsztatów edukacyjnych dla dzieci uczestniczących w Programie dla szkół. Poprzez połączenie zabawy, aktywności i nauki dzieci pod opieką dietetyków mogły wspólnie poznawać tajniki zdrowej diety, pochodzenia produktów i niemarnowania żywności oraz gospodarowania odpadami.
- Łącznie w całej Polsce odbyło się 1600 warsztatów edukacyjnych, po 100 warsztatów w każdym województwie (analogicznie jak w roku szkolnym 2021/2022), w których uczestniczyło ok. 32 tys. dzieci z klas I-V szkół podstawowych.
- Budżet programu w roku szkolnym 2022/2023 w Polsce wynosi ok. 234,9 mln zł, z czego 128 mln zł to finansowanie z budżetu krajowego.
- Program finansowany jest ze środków UE oraz krajowych.
- Do programu może zgłosić się każda szkoła. Wystarczy tylko zgoda rodzica na udział dziecka.
Jednym z ostatnich działań promujących "Program dla szkół" jest plebiscyt "MUZYCZNE WYZWANIA CHRUMASA", w ramach którego dzieci mogły zaprezentować swój talent wokalny i instrumentalny, wysyłając swoje autorskie piosenki do oceny jury. Najlepsze utwory były wybierane w głosowaniu internetowym, a laureaci II etapu plebiscytu zostali zaproszeni do nagrania profesjonalnych teledysków do swojego utworu w studio TVP, które były emitowane na antenie TVP2 i TVP ABC od 18 maja. Głosowanie internetowe trwało do 5 czerwca, wyniki zostały ogłoszone 7 czerwca. Zwyciężył utwór "Rap jarskich nawyków" w wykonaniu uczniów z klasy 3. Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Warszawie w składzie: Igor Główka, Franciszek Czajko, Fryderyk Gorczyca i Leon Szczuciński.Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego.
WP Wiadomości na: