Warzymy browar, czyli o browarniczych rodach na Woli (SPACER)
O tradycjach piwowarskich w Warszawie, które sięgają XIV wieku
*Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW serdecznie zaprasza na czwarty już cykl wycieczek „Po Woli do woli”, na który składa się w tym roku 13 spacerów. *Tym razem start pod hasłem „Wolskie mozaiki”.Wycieczki odbywają się będą w wybrane soboty i niedziele od 10 maja do 21 września 2014 r.
Wola jest dzielnicą bardzo różnorodną, pełną kontrastów, ale nieustannie inspirującą! Dlatego też od czterech lat poznajemy ją spacerowo - mówią organizatorzy - Tym razem chcemy zwrócimy uwagę na mniej eksplorowane oblicza dzielnicy: pokażemy liczące kilkadziesiąt lat związki Woli ze sztuką (od sztuki w przestrzeni publicznej po dzisiejsze murale i street art), ze sportem, przypomnimy o kultowych targowiskach niegdysiejszych i obecnych, m.in. udamy się na miejsce legendarnego Kercelaka - to tu m.in. grasowała banda Pantaleona Karpińskiego (gang Taty Tasiemki).
Tym razem będzie okazja, aby poznać tradycje piwowarskie w Warszawie, które sięgają XIV wieku, jednak to na przełomie XVIII i XIX Wola stała się ich kolebką. Nic dziwnego, że Henryk Klawe (majster piekarski) oraz jego dwaj zięciowie, piwowarzy Błażej Haberbusch i Konstanty Schiele założyli swoją firmę właśnie w tej części miasta. Jednak nie tylko Haberbusch i Schiele browar na Woli ważyli. Podczas tego spotkania poznacie historię innych potentatów browarnictwa m.in. Hermana Junga, Władysława Kijoka, Karoal Machlejda czy Jana Bogumiła Kazimirusa. Dowiecie się także czym różnił się browar z ul. Chłodnej od browarów z ul. Grzybowskiej.
Kiedy:31.08.2014 (niedziela), godz. 15:00. Spacer potrwa ok. 2,5 godziny.
*Zbiórka: *godz. 15:00, skwer ks. Jerzego Popiełuszki, przy kościele św. Karola Boromeusza
Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, Katarzyna Jankowska