Trwa ładowanie...

Warunki łagodzenia obostrzeń. Minister zdrowia o zmianie kryteriów

Koronawirus w Polsce. Czy rząd zdecyduje się na poluzowanie obostrzeń, co sugeruje część lekarzy? Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał wskaźniki, który teraz z uwagą obserwują władze.

Share
Warunki łagodzenia obostrzeń. Minister zdrowia o zmianie kryteriów
Warunki łagodzenia obostrzeń. Minister zdrowia o zmianie kryteriówŹródło: PAP, Fot: Adam Kumorowicz
d4krmd6

We wtorek poinformowano o 13 227 nowych zakażeniach koronawirusem i 644 osobach, które zmarły. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił we wtorek rano, że to jednak nie wszystkie parametry oceniane teraz przez władze. - Teraz, kiedy mamy apogeum trzeciej fali w szpitalach, patrzymy na liczbę zajętych łóżek, to jest dominujący element i on będzie decydował, czy jest jakaś przestrzeń do luzowania - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Niedzielski.

- Łóżek jest teraz więcej obłożonych niż w czasie drugiej fali. To pokazuje, że szpitale tymczasowe były potrzebne - stwierdził.

d4krmd6

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że kryteria brane pod uwagę przy decyzjach dotyczących luzowania obostrzeń zmieniają się. Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, ważnym parametrem w najbliższych tygodniach będzie też liczba zaszczepionych osób po 60. roku życia.

Zobacz też: Tłum na Jasnej Górze. "Policja musi się słuchać Kościoła"

- Ażeby mówić o odważniejszym otwieraniu powinniśmy mieć wyszczepionych ok. 70 proc. osób w wieku 60 i więcej lat. W tej chwili mamy ok. 40 proc. - mówił Niedzielski. Zaapelował też do 60-latków i starszych osób, aby zgłaszały się na szczepieni.

d4krmd6

- To nam pozwoli podejmować odważniejsze decyzje - mówił gość "Rz".

Minister zdrowia zapowiedział również, że rząd będzie prowadził "politykę bardzo ostrożną", bo "nie może być przerzucanie się z jednego krańca na drugi kraniec skali".

Niedzielski wyjaśnił w rozmowie z Michałem Kolanko, że decyzje dotyczące najbliższego tygodnia lub tygodni zostaną przedstawione w środę.

Koronawirus w Polsce. Najwyższa liczba zajętych respiratorów

W szpitalach przebywa 34 619 chorych z COVID-19, a 3513 z nich jest podłączonych do respiratorów - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że kwarantanną objęto ponad 367 tys. osób. Liczba zajętych respiratorów jest najwyższa od początku pandemii.

d4krmd6

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 45 726 łóżek i 4450 respiratorów.

Poprzedniego dnia, w poniedziałek, MZ podawało, że hospitalizowanych jest 33 990 chorych z COVID-19, z których 3483 jest pod respiratorem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4krmd6

Podziel się opinią

Share
d4krmd6
d4krmd6
Więcej tematów