Trwa ładowanie...
d1ho7fa

Warto dotykać, wąchać i słuchać

Głód dotyku, zapachu i dźwięku jest przyczyną, dla której ludzie łakną masażu, aromaterapii i egzotycznych potraw. Doktor Charles Spence, psycholog z Uniwersytetu w Oksfordzie twierdzi, że współczesny człowiek często jest pozbawiony tych podstawowych naturalnych doznań i z tego powodu zapada nawet na zdrowiu.

d1ho7fa
d1ho7fa

Brytyjska gazeta The Telegraph w wydaniu internetowym pisze, że doktor Spence radzi ćwiczyć zmysły postrzegania przez wyławianie delikatnych zapachów i dźwięków z otoczenia oraz obcowanie przez dotyk z przedmiotami o rozmaitych kształtach i fakturach, najlepiej wykonanych z surowców naturalnych.

Zdaniem doktora Spence, przyczyną spłycenia naszych doznań zmysłowych jest zmiana trybu życia i pracy w ostatnich czasach. Człowiek jest ubogi w doświadczenia zmysłowe, bo 90% czasu spędza w zamknięciu. Wnętrza naszych biur i domów stały sie sterylnie czyste, bezwonne, niemal idealnie uporządkowane i gładkie. Pracujemy często w sztucznie oświetlonych pokojach i bombardowani jesteśmy bodźcami wizualnymi.

Obawa przed sankcjami prawnymi i moralnymi powoduje, że ludzie przestali się dotykać, by nie zostać posądzonymi o molestowanie czy seksizm. Nauczyciele nie mogą dotykać uczniów, by nie zarzucono im znęcania się nad dziećmi. Dotyk - zdaniem doktora Spence - przestaje pełnić istotną rolę jako środek porozumiewania się między ludźmi. Takie zubożenie naszych zmysłów może prowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych a także wegetatywnych - ostrzega naukowiec. (jask)

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj