PolskaWarszawska Karta Miejska - za darmo?

Warszawska Karta Miejska - za darmo?

Pobieranie opłaty w wysokości 5 złotych za wydanie Warszawskiej Karty Miejskiej jest niezgodne z prawem - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W opinii Cezarego Banasińskiego praktyka ta stanowi nieuprawnione obciążenie finansowe pasażerów.

03.03.2004 | aktual.: 03.03.2004 16:07

Warszawska Karta Miejska - rodzaj biletu elektronicznego w formie zbliżonej do karty płatniczej - obowiązuje w Warszawie od lipca 2003 roku, gdy władze Warszawy wycofały z obiegu 30- i 90-dniowe kartonowe bilety komunikacji miejskiej. Od tego czasu, wiele osób kwestionowało zasadność pobierania opłaty za jej wydanie

Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wszczęła postępowanie antymonopolowe przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawie. Urząd uznał, że uzależnianie zawarcia umowy przewozu od wykupienia Warszawskiej Karty Miejskiej jest praktyką zabronioną przez ustawę antymonopolową. Według niego, podstawowym obowiązkiem pasażera zawierającego umowę z przewoźnikiem jest bowiem wniesienie opłaty za bilet, a nie kupno karty. Ta ostatnia jest jedynie nośnikiem zapisanych na niej informacji, w tym przypadku o okresie ważności opłaty za przejazd.

Władze Warszawy argumentują z kolei, że wprowadzenie karty miało na celu jedynie zapewnienie wygody pasażerów oraz uniknięcie fałszowania biletów i nie było spowodowane chęcią zwiększenia zysków kosztem konsumentów. W ocenie miasta, bezpłatna karta oznaczałaby dodatkowe koszty, gdyż pasażerowie wraz z każdym zakupem biletu mogliby żądać nowej karty.

Cezary Banasiński odstąpił w tej sprawie od nałożenia kary na Miasto Stołeczne Warszawę i jego władze, uwzględniając, że zadeklarowały one, że nowa, aktualnie projektowana taryfa przewozowa nie będzie przewidywać konieczności wnoszenia opłaty za Warszawską Kartę Miejską.

Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)