Warszawiacy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Starówce
Kilka tysięcy warszawiaków uczestniczyło jak co roku w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami Starego Miasta. Prowadzili ją prymas Polski kard. Józef Glemp i biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Jagucki. Słowo pasterskie spod Kolumny Zygmunta skierował do mieszkańców stolicy metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który powiedział, że naszym powołaniem jest miłość do Boga i ludzi.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,8810733,kat,32834,galeriazdjecie.html ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,8810733,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Warszawska Droga Krzyżowa na Starówce
Arcybiskup Nycz wezwał wiernych, by nieustannie zważali, czy ich miłość jest podobna do miłości Jezusa, który umarł na Krzyżu. Metropolita przypomniał, że miłość do Boga i miłość do ludzi wynikają jedna z drugiej i wzajemnie o sobie świadczą. Wskazując na mękę Jezusa Chrystusa, arcybiskup wskazał na przykład miłości zupełnej, która powinna być nieustannie wzorcem dla ludzi.
W homilii przy 12. stacji Drogi Krzyżowej arcybiskup Nycz zachęcił szczególnie młodych, by zadawali sobie pytanie o jakość miłości, która ma przygotować ich do owocnego życia małżeńskiego i rodzinnego.
Wierni wyruszyli sprzed kościoła św. Anny. Przeszli Krakowskim Przedmieściem, ulicą Miodową do Pomnika Powstania Warszawskiego, następnie ulicą Długą do Barbakanu i Rynku Starego Miasta, później ulicą Zapiecek i Piwną do Pl. Zamkowego i Katedry na ul. Świętojańskiej. Ostatnim elementem wędrówki było przeniesienie krzyża do Archikatedry św. Jana. Krzyż wnieśli przedstawiciele samorządu warszawskiego i parlamentarzyści.
Studenci, harcerze, strażacy, policjanci, wojskowi, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz przedstawiciele innych grup społecznych i zawodowych nieśli sześciometrowy, ważący ponad 100 kilogramów, krzyż. Na stacjach Drogi Krzyżowej studenci i wykładowcóy warszawskiej Akademii Teatralnej odczytali rozważania oparte na tekstach Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Centrum liturgii wielkopiątkowej to uroczysta adoracja Krzyża. Często tego dnia odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy. Droga Krzyżowa ulicami warszawskiej Starówki przeszła już po raz trzynasty; pierwszy raz zorganizowano ją w 1994 roku.