Po roku przygotowań Muzeum Historii Żydów Polskich udostępnia wygodną i prostą w użyciu stronę internetową, która prezentuje zbiory judaików (przedmiotów związanych z kulturą żydowską). Centralna Baza Judaików to internetowa baza danych, dająca dostęp do informacji o zabytkach i dokumentach, które do tej pory były rozproszone w różnych zbiorach w Polsce i na świecie.
Muzeum Historii Żydów Polskich poprzez Centralną Bazę Judaików pragnie zostać integratorem zasobów judaików z Polski, gromadząc w jednym miejscu informacje o judaikach z ponad 500 polskich muzeów i archiwów w całym kraju. Docelowo stanie się także miejscem dostępu do zbiorów dokumentacji życia żydowskiego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, rozproszonych po całym świecie.
W tej chwili baza udostępnia internautom opisy i fotografie ponad 3000 obiektów. Wśród nich znajdują się np. XVIII-wieczny dokument księcia Karola Radziwiłła, mianujący rabina kahału w Birży, wkładka do butów wykonana z fragmentu Tory, gitara klezmerska z wypaloną gwiazdą Dawida, krawat Władysława Szpilmana, XVI-wieczne starodruki, program koncertów z Cafe-Bar Zachęta z 1940 r., przedwojenne kartki na macę czy szyld dentysty z getta warszawskiego.
Centralna Baza Judaików pozwoli każdemu odkrywać elementy historii i kultury Żydów w Polsce bez potrzeby wychodzenia z domu - mówią twórcy bazy - stanie się pierwszym krokiem, zachęcającym do dalszego poznawania tej bogatej spuścizny. Internetowy katalog judaików będzie również służył muzealnikom, naukowcom i nauczycielom w ich pracy zawodowej. Uczniom, studentom oraz badaczom historii Żydów umożliwi pogłębienie wiedzy a edukatorom pomoże uzupełnić scenariusze zajęć. Także kuratorzy poszukujący obiektów do wystaw dotyczących tematyki żydowskiej, znajdą tu cenny materiał.
Żydowskie pamiątki możecie oglądać na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.