Trwa ładowanie...

Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące. Komu przysługuje? Gdzie złożyć dokumenty?

Można złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące, od 1 marca do 31 maja 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić oraz jak złożyć wniosek.

Zwolnienie z ZUS na 3 miesiące. Komu przysługuje? Gdzie złożyć dokumenty?Źródło: East News
d4f3oc3
d4f3oc3

Można złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące, od 1 marca do 31 maja 2020 r. Jest to możliwe, jeśli wykonywałeś działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenia lub byłeś płatnikiem składek przed tą datą i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r. albo jesteś duchownym.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnienie z ZUS. Kiedy można skorzystać?

Warunki spełniasz jeśli wykonywałeś działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenia albo byłeś płatnikiem składek przed tą datą i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r., albo jesteś duchownym.

d4f3oc3

Warunki są też spełnione, gdy opłacasz składki wyłącznie na własne ubezpieczenia i Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie przekracza kwoty 15 681 zł, tj. 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Spełniasz też warunki, jeśli nie korzystałeś do tej pory ze świadczeń z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy.

Wniosek musi być złożony do ZUS do 30 czerwca 2020 r. Należy złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.

Zwolnienie z ZUS. Wniosek RDZ. Gdzie złożyć wniosek i dokumenty?

Aby ZUS zwolnił Cię z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek należy złożyć wniosek RDZ. Wniosek RDZ o zwolnienie z opłacania składek ZUS dostępny jest tutaj.

d4f3oc3

Do wniosku musisz dołączyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r., chyba że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.

Wniosek możesz przekazać drogą elektroniczną lub przez PUE ZUS, przez gov.pl, za pośrednictwem poczty, lub osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.

Przy realizacji nie poniesiesz żadnych kosztów.

Zwolnienie z ZUS. Jak ZUS się z Tobą skontaktuje?

ZUS skontaktuje się z Tobą e-mailem lub telefonicznie, jeśli będzie mieć wątpliwości dotyczące wniosku. ZUS przekaże też informację o rozstrzygnięciu na PUE ZUS lub prześle ją pocztą.

d4f3oc3

Zwolnienie z ZUS. Gdzie uzyskać informacje?

Informacje na temat anulowania składek ZUS na 3 miesiące można uzyskać sprawdzając najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi lub w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00-15.00 pod numerami telefonów: 22 290 87 02 lub 22 290 87 03. Uruchomiono też specjalną infolinię. W dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00-18.00 dzwoniąc na numer ogólnopolskiej infolinii: 22 560 16 00 należy wybrać „0". Wówczas połączysz się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Następnie wybierz temat rozmowy „7", czyli wsparcie dla przedsiębiorców.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zwolnienie-ze-skladek-ZUS-na-3-miesiace

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4f3oc3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f3oc3
Więcej tematów