ZTM: od kwietnia zmiany w ulgach!
Rada Warszawy podjęła uchwałę dot. systemu obowiązujących ulg w opłatach za przejazdy komunikacją miejską
11.03.2014 10:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zmiany wejdą w życie już 1 kwietnia 2014 roku - dowiadujemy się ze strony "Rynku Kolejowego".
Dla siedmiolatków uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obecnie obowiązuje do 31 sierpnia w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Od kwietnia okres bezpłatnych przejazdów dla siedmiolatków, ze względów organizacyjnych, zostanie wydłużony do końca września.
Czytaj również: Koniec z darmowymi przejazdami dla pracowników transportu!
Uczniowie w wieku 7-16 latnie będą juz musieli koniecznie dokumentować uprawnienia do ulgi podstemplowaną legitymacją szkolną. Oprócz niej będą mogły posługiwać się każdym innym dokumentem zawierającym zdjęcie i datę urodzenia - może to być paszport, dowód osobisty dla dziecka . Legitymacja zostanie uznana nawet jeśli nie będzie zawierała aktualnej pieczątki.
* Studenci i uczniowie zagranicznych szkół wyższych do ukończenia 26. roku życia, posługując się legitymacją ISIC, mieli do tej pory prawo do korzystania z biletów ulgowych każdego rodzaju. *Od początku kwietnia będą mogli korzystać jedynie z biletów ulgowych długookresowych. Gdy uczeń lub student takiej szkoły będzie chciał skorzystać z innego rodzaju biletu będzie musiał skasować bilet normalny. Podobna zmiana obejmie doktorantów. Dodatkowo wprowadzone zostało kryterium ograniczenia wiekowego. Ulga na przejazdy będzie przysługiwała wyłącznie doktorantom do ukończenia 30. roku życia.
W sytuacji kiedy opiekun osoby niepełnosprawnej podróżuje po swojego podopiecznego lub po odwiezieniu go do placówki oświatowej, ośrodka terapii, przychodni lekarskiej lub zakładu opieki zdrowotnej może podróżować bezpłatnie - jednak pod warunkiem, że ma przy sobie zaświadczenie z podanym adresem miejsca zamieszkania podopiecznego oraz placówki. Problem jednak polega na tym, że każda z tych placówek wydaje zaświadczenia według innego wzoru.* Od kwietnia opiekun będzie mógł podróżować wyłącznie na podstawie zaświadczenia według ściśle określonego wzoru wprowadzonego zarządzeniem Prezydenta Warszawy.* Każde takie zaświadczenie trzeba poza tym zarejestrować w ZTM.
Obecnie do bezpłatnych przejazdów prawo mają wyłącznie umundurowani funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej do stopnia starszego sierżanta sztabowego włącznie. Od kwietnia nie będzie już ograniczenia dotyczącego stopnia. Dołożone jednak zostało kryterium, że bezpłatne przejazdy będą przysługiwały wyłącznie w czasie wykonywania czynności służbowych. Nadal jednak uprawnienia do nich będą mieli wyłącznie funkcjonariusze w mundurach.
Małżonkowie, na których emeryci lub renciści otrzymują dodatki rodzinne od 1 kwietnia będą mogły korzystać jedynie z biletów normalnych. Podobnie sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.
*Dzieci z rodzin posiadających czworo lub więcej dzieci, *mają uprawnienie do bezpłatnych przejazdów. I to się nie zmieni. Od kwietnia nie będą musiały mieć w Warszawie meldunku. Wystarczy, że będą w Warszawie mieszkać.
W przypadku emerytów i rencistów utrzymane w mocy zostały dotychczas obowiązujące przepisy, mówiące, że prawo do przejazdów ulgowych przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wiek.
Czytaj również: Tramwajem na Tarchomin jeszcze w tym roku. Umowa podpisana