Trwa ładowanie...

ZODIAK ponownie otwarty. Zaprasza na wystawę o budynkach kin

Od środy w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury można oglądać wystawę "Przekrój kino!". Wystawa poświęcona jest budynkom kin – zarówno studyjnych jak i multipleksów.

ZODIAK ponownie otwarty. Zaprasza na wystawę o budynkach kinŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d4dl7q6
d4dl7q6

Wystawa miała być otwarta w marcu, ale przeszkodziła w tym epidemia koronawirusa. "Przekrój kino!” prezentuje architekturę kin w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów. Wynikają one z przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych.

W tym roku mija dokładnie 90 lat od powstania kina Atlantic. To najstarsze działające kino w Warszawie. Wystawa stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czym było projektowanie kin dawniej, a czym jest teraz? Opowieść rozpoczyna się od kin Atlantic, Iluzjon i nieistniejącej już Skarpy. Kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały?

Warszawa. Na wystawie nie zabrakło multipleksów

Na wystawie nie zabrakło również opowieści o fenomenie i popularności multipleksów. - Prezentowane są przekroje kin, ich rzuty, stare fotografie oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej. Nad całością dominuje delikatne światło neonów. I nadzieja, że wkrótce zamknięte przez epidemię kina - podobnie jak pawilon - znów otworzą swoje drzwi dla publiczności – czytamy w komunikacie ratusza.

Architekt Miasta Marlena Happach powiedziała, że bardzo się cieszy z wystawy o kinach.

d4dl7q6

- Projektowali je często znakomici architekci. Część z tych obiektów przetrwała jedynie w naszych wspomnieniach i na starych zdjęciach. Zostały zburzone, by uwolnić działki pod duże inwestycje komercyjne. Z kina Moskwa zachowały się tylko lwy ze sztucznego kamienia, które stanęły przy ulicy Puławskiej na wprost biurowca z pasażem usługowym. Zniknęło też kino Skarpa. Na szczęście przetrwała Stolica - dziś Iluzjon, w którym możemy oglądać nie tylko dobre filmy, ale także podziwiać klasę architektury tego kina – wyjaśniała.

Warszawa. Wystawę częściowo można podziwiać w internecie

Program, towarzyszący wystawie, realizowany jest od kwietnia w Internecie. Częściowo tak pozostanie. Pawilon będzie udostępniony w ograniczonych godzinach, z limitowaną liczbą zwiedzających. Spotkania towarzyszące realizowane będą wciąż online na kanale YouTube.

Wystawa w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury czynna jest w dniach 20 maja - 12 lipca 2020 r., od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00, a w weekendy – 12.00-20.00. Wstęp wolny.

W internecie dostępne są m.in. wykłady Jerzego S. Majewskiego o historii kin warszawskich i Anny Cymer o architekturze kin w kontekście przestrzeni miasta. Wkrótce pojawi się również zapis wtorkowego wykładu Anny Brzezińskiej-Czerskiej o kinowych neonach. Przygotowano również krótki film o wystawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4dl7q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dl7q6
Więcej tematów