Zgłoś swój pomysł do "Otwartej Warszawy"!
Dzięki inicjatywie mieszkańców w parkach powstaną trasy biegowe i bezpłatne toalety, a plac Narutowicza stanie się lokalnym centrum spotkań mieszkańców Ochoty!
Otwarta Warszawa to nowa platforma internetowa, dzięki której warszawiacy mogą wpływać na to, co dzieje się w ich mieście. Poprzez stronę Otwartej Warszawy każdy może również twórczo wypowiedzieć się na temat funkcjonowania miasta, zgłaszając nowatorskie rozwiązania, nadsyłając filmy , teksty, projekty.
Czytaj też: Rusza druga edycja budżetu partycypacyjnego!
Mechanizm jest prosty. Zgłaszasz pomysły, proponujesz rozwiązania i w efekcie zdobywasz nagrody, a Twoje pomysły mają szansę na realizację.
Platforma działa już od 4 miesięcy i będzie do końca 2014 roku. Mieszkańcy podsyłają swoje pomysły. Zadanie jest proste: wystarczy odpowiedzieć na dostępne na platformie internetowej pytania podzielone na tematyczne grupy. Następnie Jury, złożone z ekspertów i przedstawicieli miasta, wybiera najlepsze pomysły z każdej grupy i to właśnie one mają szansę na realizację.
Wyłoniono już zwycięzców dla dwóch pierwszych grup – ”Zielono mi”, poruszającego kwestię zieleni miejskiej, oraz ”Serce miasta”, wskazującego, gdzie w Warszawie tętni życie. Wyróżnionych zostało 16 pomysłów, które zostaną również nagrodzone i zrealizowane przez Miasto.
Na zieleń w mieście najlepszy pomysł miała Anna Tomaszewska, która zaproponowała, aby w siłowniach plenerowych pojawiły się drążki do podciągania, a w parkach hamaki. Te udogodnienia mają zachęcać młodych ludzi do uprawiania sportu i spędzania czasu na wolnym powietrzu.
- To jest dokładnie kierunek, o którym ostatnio myślimy - komentuje wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski. - Jest to projekt, który zamierzamy realizować w ciągu kilku najbliższych lat i z pewnością jest tu wiele inspiracji do tego, w jaki sposób organizować przestrzeń tak, aby przyciągnąć zainteresowanie mieszkańców.
Pozytywnie ocenia również zwycięski projekt Jakuba Fichny, który chciałby odebrać plac Narutowicza samochodom i zmienić go w lokalne miejsce spotkań mieszkańców.
- To rzeczywiście jest miejsce, które ma szansę stać się takim centrum lokalnym, o którym marzymy – podkreśla Olszewski. - Dzisiaj jesteśmy na etapie tworzenia planu miejscowego, w którym zwycięski pomysł będzie stanowić inspirację dla autorów planu i radnych.
Więcej o zwycięskich pomysłach wraz z komentarzami Michała Olszewskiego można przeczytać na blogu Otwartej Warszawy - ilovewarsaw.pl . Z kolei na platformie rusza właśnie kolejna grupa pytań dotycząca kultury, w której poszukiwane będą rozwiązania dla terenów Wisły oraz instytucji kultury.
Zajrzyjcie na stronę OtwartaWarszawa.pl i do zgłaszajcie pomysły!