Trwa ładowanie...

Zdjęcia znanego kronikarza Warszawy dostępne w sieci

Zdjęcia znanego kronikarza Warszawy dostępne w sieci
dpm2lc4
dpm2lc4
  1. marca na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie udostępniono Archiwum Tadeusza Rolke - znanego fotografa, kronikarza Warszawy. Tysiące zdjęć Rolkego przedstawiają nasze miasto od połowy lat 50. do dziś.

Archiwum Tadeusza Rolke składa się z 62 000 negatywów i 4 000 slajdów. Ten bezcenny zbiór prac fotografa, pracującego w Polsce i w Niemczech, można podzielić na kilka kategorii.

dpm2lc4

Pierwsza grupa to prace z okresu, gdy Rolke współpracował z pismami takimi jak „Stolica”, „Polska”, Ty i Ja” i specjalizował się w fotografii reportażowej, szczególną uwagę poświęcając swojemu miastu rodzinnemu, Warszawie. Druga część to bezcenna dla Muzeum dokumentacja różnych aspektów życia artystycznego w Polsce od połowy lat 50. Osobne miejsce zajmuje wizualna historia polskiej mody sięgająca również lat 50. oraz zbiór fotografii z lat 70., gdy Rolke przebywał na trwającej 10 lat emigracji w Republice Federalnej Niemiec i współpracował z pismami „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Stern”.

Ponadto archiwum zawiera prace autonomiczne Tadeusza Rolke jak na przykład Fischmarkt (1978), Ślady (1984-1995), Remake (1983/2009) czy Tu Byliśmy (od 2008).

dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj