Zdaniem naukowców „Metro zmienia Warszawę”
Jutro na Politechnice Warszawskiej konferencja pod tym tytułem
27.10.2014 17:49
*We wtorek, 28 października, na Politechnice Warszawskiej odbędzie się seminarium naukowe „Metro zmienia Warszawę”. *Po raz pierwszy w historii w jednym miejscu spotkają się wszyscy polscy przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego (UITP), żeby rozmawiać o przestrzeni miejskiej w kontekście transportu publicznego, a w szczególności metra . Swoją obecnością seminarium zaszczyci Sekretarz Generalny UITP Alain Flausch. Gościem honorowym seminarium będzie Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Seminarium „Metro zmienia Warszawę” to spotkanie ekspertów z dziedziny transportu publicznego, środowisk naukowych i podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w świadczenie usług transportowych ze studentami, aktywistami miejskimi i osobami zainteresowanymi przestrzenią miasta w kontekście transportu publicznego. Przy okazji zakończenia budowy centralnego odcinka II linii metra pojawiła się możliwość dyskusji również na temat roli miasta w tym procesie, jego potrzeb i zmian funkcjonalnych w jego architekturze. Seminarium ma za zadanie pokazać metro w przestrzeni miejskiej z punktu widzenia różnych środowisk i perspektywy.
O pozytywnych konsekwencjach tej inwestycji dla bezpieczeństwa, nowych miejscach pracy, zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń i rozwoju miasta opowie Prezydent Miasta St. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podejście naukowe i obserwacje badawcze zaprezentuje Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, a doświadczeniem w kwestiach budowlanych dzielić się będzie Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Henryk Zobel. Niezwykle istotne wydaje się zestawienie wiedzy naukowej i technicznej z funkcjonowaniem metra w rzeczywistej przestrzeni. O zagadnieniach eksploatacji taboru, rozwiązań i problemów infrastrukturalnych oraz czynniku ludzkim, mówić będzie Przewodniczący Rady Naukowo-Technicznej przy Metrze Warszawskim Sp. z o.o., prof. dr hab. inż. Andrzej Chudzikiewicz.
Nie zabraknie również głosu, poświęconego architekturze miasta, która pozostaje bardzo istotnym elementem przy okazji odtwarzania ulic po budowie metra i zagospodarowania nowych obiektów metra w istniejącej przestrzeni. Jak projektować tę przestrzeń, z jakimi problemami należy się zmierzyć i jakie są aktualne wyzwania architektoniczne dla transportu publicznego w dużych miastach przedstawi Kierownik Zakładu Projektowania i Teorii Architektury, Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz oraz mgr. inż. arch. Marcin Goncikowski z zakładu projektowania i teorii architektury Politechniki Warszawskiej.
Konferencja odbędzie się w Małej Auli PW przy placu Politechniki 1 w godzinach 10:00 - 13:30. Wstęp wolny.
Zobacz także: Bramek II linii metra nie przeskoczysz! (ZDJĘCIA)