Trwa ładowanie...

Zburzą kolejny zabytek?

Stołeczny Konserwator Zabytków dokonał już usunięcia z ewidencji zabytków!

Zburzą kolejny zabytek?
d2et3bl
d2et3bl

Jak dowiedziałem się nieoficjalnie w mokotowskim urzędzie dzielnicy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza zburzyć jeden z najcenniejszych zabytków Mokotowa! - napisał na stronie Wspólnoty Samorządowej radny Maciej Maciejowski.

Stołeczny Konserwator Zabytków dokonał już usunięcia z ewidencji zabytków dziewiętnastowiecznej willi przy ulicy Sobieskiego 101. Budynek obecnie użytkowany przez KRRiT jako siedziba biura był ujęty w ewidencji pod numerem 00024715. To wyjątkowej urody, zabytkowy pałacyk.

Zabytkowy jest także, zaniedbany obecnie, park otaczający pałacyk. Rośnie w nim wiele drzew posiadających status pomnika przyrody. W okresie PRL, w willi znajdował się sprzęt do nasłuchu zagranicznych stacji radiowych. Raporty o tym, co mówiono np. Radio Wolna Europa trafiały na biurka najważniejszych komunistycznych dygnitarzy.

d2et3bl

Według mojego źródła - pisze radny - przewodniczący KRRiT Jan Dworak uzgodnił całą sprawę osobiście z Prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz – Waltz. Według niektórych, KRRiT dysponuje koncepcją budowy w miejscu zabytku nowoczesnego biurowca i obietnicą przeznaczenia na ten cel środków przez Skarb Państwa. Inni twierdzą, że teren zostanie sprzedany prywatnemu inwestorowi. Na korzyść tej ostatniej tezy świadczy fakt, że w ostatnich dniach KRRiT zmieniła adres swojej siedziby.

Od momentu utworzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jej siedzibą był właśnie należący wcześniej do Radiokomitetu pałacyk przy ul. Sobieskiego. Obecnie KRRiT jako adres siedziby podaje Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, czyli biura wynajęte w dawnym budynku hotelowym.

Na najbliższej sesji Rady Warszawy (17 stycznia) radny będzie próbował wyjaśnić tę sprawę.

d2et3bl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2et3bl
Więcej tematów