Trwa ładowanie...

Zanurkuj w niedzielę na Szczęśliwicach

Nurkowanie open water na terenie stolicy!

Zanurkuj w niedzielę na Szczęśliwicach
d165ckn
d165ckn

W najbliższą niedzielę 7 października Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska znów organizuje nurkowanie open water na terenie stolicy. Tym razem traf padł na glinianki położone na terenie Parku Szczęśliwickiego. Jak udało się ustalić płetwonurkom akwen ten ma do 11 metrów głębokości i z racji na słabą widoczność pod wodą nie należy do łatwych i przyjemnych.

Nurkowanie jest zorganizowane przy współpracy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ochota, gdyż oficjalnie jest tam zakaz kąpieli. Podwodny rekonesans ma na celu między innymi określenie stopnia zanieczyszczenia zbiornika. Nurkowie GEPN specjalizują się w społecznych akcjach sprzątania podwodnego, więc nie wykluczone, że i ten akwen zostanie przez nich posprzątany.

Park Szczęśliwicki został założony dopiero w latach 60. XX wieku na obszarze leżącym tuż za przedwojenną granicą warszawskiego Rakowca, w południowej części świeżo wówczas włączonych do Warszawy Szczęśliwic. Obszar ten ze względu na wydobycie gliny dla cegielni braci Oppenheimów nie został zabudowany umocnieniami Twierdzy Warszawa, leżąc między fortami Szczęśliwice a Rakowiec, których sąsiedztwo z kolei wykluczało zabudowę mieszkalną. Otwarte, niezagospodarowane tereny bywały miejscem stacjonowania taborów cygańskich. Ostatecznie tereny po wyrobiskach gliny i usypiska poddano rekultywacji w latach 60. minionego stulecia. Z kilkunastu małych sadzawek uformowano dwa duże zbiorniki o powierzchni 7,5 ha, które to połączono kanałem. W wyniku porozumienia między władzami dzielnicy a Polskim Związkiem Wędkarskim Jeziorko Szczęśliwickie udostępniono wędkarzom. Z inicjatywy wędkujących tu mieszkańców Ochoty powstało Koło Wędkarskie nr 7. które to do dziś sprawuje opiekę nad zbiornikiem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie * www.gepn.pl*

d165ckn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d165ckn
Więcej tematów