RegionalneWarszawaZamknięcie Teatru Żydowskiego. Mamy wyjaśnienia dewelopera

Zamknięcie Teatru Żydowskiego. Mamy wyjaśnienia dewelopera

"Warszawa otrzyma jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie"

Zamknięcie Teatru Żydowskiego. Mamy wyjaśnienia dewelopera

06.06.2016 12:32

Jak informowaliśmy w piątek , dyrekcja Teatru Żydowskiego poinformowała nagle o odwołaniu wszystkich spektakli. Poprosiliśmy o wyjaśnienie w tej sprawie właściciela budynku, firmę Ghelamco Poland. - Ghelamco oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce w najbliższym czasie planują wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla nowej siedziby dla TSKŻ z pomieszczeniami dla Teatru Żydowskiego oraz budynku biurowego. Nowa siedziba teatru może powstać w ciągu 18-24 miesięcy od momentu otrzymania pozwolenia na budowę - powiedział WawaLove.pl Damian Woźniak, członek Zarządu Ghelamco Poland.

Znajdujący się na pl. Grzybowskim Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich jest jedynym współcześnie działającym teatrem żydowskim w Polsce wystawiającym sztuki w języku jidysz. O jego problemach teatru pisaliśmy jeszcze w marcu . Przypomnijmy, że nowy właściciel budynku, deweloper Ghelamco poinformował, że "są poważne zastrzeżenia co do stanu technicznego części budynku, którą zajmuje właśnie Teatr Żydowski". Miały być one na tyle poważne, że deweloper wezwał placówkę do natychmiastowego zaprzestania działalności - w obawie o zdrowie i życie widzów.

"Plany pozostają aktualne"

Władze Teatru poinformowały wówczas, że scena zamierza normalnie funkcjonować i realizować swoje plany zgodnie z przyjętym repertuarem. Jednak w piątek 3 czerwca komisja budowlana wydała zakaz użytkowania siedziby teatru. Stąd decyzja władz placówki.

Pytany o to, kiedy Teatr mógłby znów zacząć funkcjonować, Woźniak odpowiada: - Niezmiennie jako właściciel nieruchomości przy placu Grzybowskim potwierdzamy gotowość podjęcia wszelkich działań mających na celu umożliwienie działalności Teatru w obecnych pomieszczeniach, po uzgodnieniu i przeprowadzeniu wymaganych modernizacji i usunięciu zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników i gości teatru.

- Aktualne pozostają również plany naszej firmy związane z realizacją wspólnie z TSKŻ nowej siedziby dla tej instytucji wraz z nowoczesnymi pomieszczeniami dla Teatru Żydowskiego - dodaje.

- Projekt powierzchni, które będą zajmowane zarówno przez TSKŻ, jak i Teatr jest już zatwierdzony - podkreśla deweloper. i dodaje, że cały czas trwają jeszcze prace nad ostatecznym kształtem bryły budynku. Nowa siedziba TSKŻ ma mieć powierzchnię około 6 500 m2, w tym dla Teatru przewidziano ok.4 200 m2. - Przedstawiciele Teatru Żydowskiego brali czynny udział w wypracowaniu koncepcji nowych pomieszczeń, tak by jak najlepiej odpowiadały one potrzebom tej sceny - mówi Woźniak.

"Warszawa otrzyma jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie"

- Projekt nowej siedziby Teatru zakłada, że do nowego budynku przeniesiony zostanie klimat dotychczasowej, modernistycznej siedziby. Wypracowane wspólnie z inwestorem rozwiązania zakładają, że wybrane elementy piaskowej elewacji oraz ciekawe mozaiki ceramiczne w patio zostaną odrestaurowane, aby w nowym obiekcie uświetnić wnętrza nowych pomieszczeń Teatru. Dla TSKŻ i innych instytucji kulturalnych oraz organizacji pożytku publicznego w nowym budynku przeznaczone będą wysokiej klasy powierzchnie biurowe. Do obiektu zajmowanego przez Teatr Żydowski i TSKŻ przylegać będzie druga część inwestycji, budynek wieżowy przeznaczony na funkcje biurowo-usługowe - wyjaśnia.

W liście, jaki WawaLove.pl otrzymała od Ghelamco, czytamy m.in.: TSKŻ zamierza w całości pokryć koszt budowy nowej siedziby TSKŻ i Teatru Żydowskiego wynoszący 56 mln złotych ze środków pochodzących ze sprzedaży części nieruchomości, a dodatkowo, za kwotę 13 mln złotych, sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego obejmujące m.in. nowoczesne rozwiązania akustyczne i oświetleniowe, technikę sceniczną oraz wyposażenie widowni. - Będzie to bezprecedensowy w Polsce przykład zaangażowania się na taką skalę organizacji społecznej oraz inwestora w budowę teatru publicznego. Tym samym Warszawa, bez istotnego udziału funduszy publicznych, otrzyma jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie służący promocji kultury żydowskiej - podkreśla Woźniak.

Budynek znajdujący się przy pl. Grzybowskim 12/16, w którym obecnie mieści się siedziba TSKŻ i Teatr Żydowski, nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie jest wpisany w Rejestr Zabytków, a m. st. Warszawa po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na jego rozbiórkę. Dyrektor Teatru, Gołda Tencer zapowiedziała, że odniesie się do całej sytuacji w poniedziałek.

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)