Trwa ładowanie...

"Zamieszki zagrażały życiu i zdrowiu uczestników". Teatr Powszechny pokazuje swoją wersję wydarzeń ws. spektaklu "Klątwy"

Uczestnicy "Ogólnopolskiego Protestu Obrońców Świętej Wiary" chcieli zakazania "bluźnierczej" sztuki "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia.

"Zamieszki zagrażały życiu i zdrowiu uczestników". Teatr Powszechny pokazuje swoją wersję wydarzeń ws. spektaklu "Klątwy"
d23lbtl
d23lbtl

Nie gasną kontrowersje wokół manifestacji przed spektaklem "Klątwy" w Warszawie. Teraz Teatr Powszechny wydał oświadczenie i włożył kij w mrowisko: "ataki pokazują, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu".

Pod koniec maja doszło do starć przed teatrem w Warszawie. Uczestnicy "Ogólnopolskiego Protestu Obrońców Świętej Wiary" chcieli zakazania "bluźnierczej" sztuki "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia.

Między narodowcami i uczestnikami kontrmanifestacji doszło do ostrej wymiany zdań, a nawet szarpaniny. Częśc osób dostała sie do środka teatru, gdzie wylano "niezidentyfikowaną substancję". W sieci pojawiło się nagranie z tych szkokujących wydarzeń.

Teraz Teatr Powszechny zabrał głos w sprawie wydarzeń sprzed teatru. "W odpowiedzi na spektakl repertuarowy - biletowany, odbywający się w zamkniętej sali teatralnej - zaplanowano 'szturm różańcowy', 'czterodniowe oblężenie' i 'obóz rycerski przed teatrem'. Niestety, manifestacja oficjalnie zgłoszona jako 'modlitwa wynagradzająca Maryi bluźnierstwa' przerodziła się w zamieszki" - czytamy o oświadczeniu.

Teatr Powszechny alarmuje: to zagrażało życiu i zdrowiu wdzów

Potem jest jeszcze ostrzej, bo Teatr podał, że starcia "bezpośrednio zagrażały życiu i zdrowiu uczestników, widzów i pracowników miejskiej instytucji kultury".

d23lbtl

Placówka przedstawiła swoją wersję wydarzeń z dnia 27 maja. "Doszło do ataku na osoby pokojowo manifestujące w obronie teatru i wolności słowa; odpalono przed teatrem race dymne; kilku manifestujących przeciwko spektaklowi weszło do teatru na wcześniejszy spektakl grany na Scenie Małej ('Dziewczyny do wzięcia') i przy wychodzeniu podjęło próbę siłowego wdarcia się do foyer głównego, gdzie znajdowali się widzowie 'Klątwy'" - wyjaśnia Teatr Powszechny.

Potwierdza również informacje o wylaniu "niezidentyfikowanej substacji". "Rozlano w holu kasowym żrącą substancję, przy uprzątaniu której poparzyła się pracownica teatralnej kawiarni. Dwóch mężczyzn protestujących przeciwko teatrowi weszło na widownię i próbowało zakłócić spektakl 'Klątwa' oraz odpalić race dymne" - czytamy.

"Klatwa" rozpala do czerwoności. "Ataki pokazują, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu"

Teatr Powszechny uważa takie zachowania za "niedopuszczalne, a osoby je prowokujące powinny ponieść odpowiedzialność karną".

Instytucja boi się o swoich pracowników i wyjaśnia: "spotkaliśmy się z próbami zastraszania pracowników teatru, w tym głównie aktorów, groźbami karalnymi, falą internetowego i telefonicznego hejtu na niespotykaną skalę, nagonką medialną wykorzystująca nielegalne nagrania, a przede wszystkim z agresywnymi atakami na Teatr w dniach grania spektaklu".
Według placówki, "brutalne ataki przy wtórze pieśni narodowych i religijnych pokazują, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu".

d23lbtl

Przedstawiciel placówki w komunikacie podziękował policjantom i ochronie teatru. Dyrekcja nie zamierza składać broni. "Uważamy, że obowiązkiem teatru jest grać" - podała w dokumencie.

źródło: WP.PL

d23lbtl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23lbtl
Więcej tematów